Bartuška: České firmy získají na Temelíně méně zakázek | E15.cz

Bartuška: České firmy získají na Temelíně méně zakázek

Temelín
Temelín
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České firmy zřejmě nezískají 70procentní podíl na zakázce dostavby Jaderné elektrárny Temelín, jak slibují účastníci tendru. Uvedl to vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Uchazeči o dostavbu v pondělí předloží firmě ČEZ nabídky. Vítěz tendru má být vybrán zhruba za rok.

„Tendr vstupuje do finální fáze. Dosud všechno byly sliby a teď uvidíme realitu,“ řekl Bartuška. Účastníci tendru americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium tvořené Škodou JS a firmami Atomstrojexport a Gidropress shodně slibují, že budou-li stavět Temelín, zajistí 70procentní účast českých firem. Již nyní uzavírají s desítkami českých podniků smlouvy o budoucí spolupráci. „Uvidíme, co bude v nabídkách, ale myslím, že to konečné číslo bude nižší než 70 procent,“ řekl Bartuška.

Odborníci společnosti ČEZ budou dle Bartušky posuzovat jednotlivé nabídky po většinu druhého pololetí. Ke konci roku by pak firma měla mít představu o předběžném pořadí uchazečů. Ti pak budou znovu osloveni a dostanou možnost doplnit své nabídky do jara 2013. V létě příštího roku by měl být vybrán vítěz tendru.

„Zásadní posouzení nabídek musí být provedeno inženýry uvnitř ČEZ. Vláda bude mít poslední slovo, ale já bych nechtěl, aby nějaký politik inženýrům říkal, s kým mají stavět,“ uvedl Bartuška. „Inženýři ale také mohou říct, že nevěří ani jednomu ze tří uchazečů,“ dodal.

Před zahájením dostavby Temelína musí vybraná firma jako referenci již provozovat srovnatelný jaderný reaktor ve světě, upozornil Bartuška. Současné projekty všech tří uchazečů ale zatím podle něj nenapovídají tomu, že by byly dokončeny v předpokládaném termínu.

ČEZ s vybranou firmou nejprve podepíše takzvanou limitovanou autorizaci k práci. S tou bude spojena příprava dokumentace pro územní řízení a povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Pak bude podepsána další podobná smlouva zaměřená na stavební povolení. Až po zajištění všech povolení podepíše ČEZ s dodavatelem takzvaný pokyn ke stavbě, ve kterém se zaváže k zaplacení hlavní a největší sumy zakázky.

Pokyn ke stavbě by mohl přijít v roce 2016 či 2017. „V té době už musí být ve světě vzorový reaktor dodavatele v provozu. Kdyby nebyl, bude lepší to zabalit a jít pryč,“ řekl Bartuška. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah