Beneš: ČEZ rozhodne o Temelínu do dvou let | E15.cz

Beneš: ČEZ rozhodne o Temelínu do dvou let

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická společnost ČEZ rozhodne o dostavbě jaderné elektrárny Temelín koncem roku 2014 nebo až v roce 2015. Uvedl to generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Původní harmonogram přitom počítal s rozhodnutím o vítězi tendru na dostavbu elektrárny letos na podzim. Přesný termín rozhodnutí je nyní podle Beneše obtížné odhadnout, protože záleží záleží na schválení státní energetické koncepce.

Teprve až energetickou koncepci definitivně schválí vláda, bude se podle Beneše ČEZ moci rozhodnout o svém dalším postupu. „ČEZ by měl být v souladu se státní energetickou koncepcí, ne naopak,“ zdůraznil Beneš. Koncepci vzala vláda loni na vědomí. Před jejím konečným schválením je ale nutné nechat posoudit její dopady na životní prostředí.

„Státní energetická koncepce se teď nachází v situaci, kdy česká politická scéna diskutuje, jestli se nemění podmínky na trhu,“ řekl Beneš. Podle něj nové analýzy ukazují, že není úplně jisté, zda spotřeba elektřiny v Česku poroste takovým tempem, jaké koncepce předpokládá. „To může mít samozřejmě dopad na to, jestli bude elektřina z Temelína potřeba v roce 2025 nebo 2027 nebo až někdy kolem roku 2030,“ dodal generální ředitel ČEZ.

Společnost Westinghouse však stále očekává, že ČEZ vybere dodavatele technologie na konci roku 2013 nebo na začátku roku 2014 a finální rozhodnutí o investici může učinit později. „Vláda tak bude mít dostatek času na vytvoření mechanismů na podporu této investice. Díky výběru technologie bude také jasnější výše nákladů a způsob zajištění dodávky, což jsou faktory ovlivňující právě výše uvedené mechanismy a rovněž otázky spojené s financováním projektu.“ říká Pavel Janík, výkonný ředitel Westinghouse v ČR

Pevná výkupní cena

Beneš také řekl, že ČEZ musí dál diskutovat s vládou o možné podpoře pro nízkoemisní zdroje. Jednání začala už s předchozím kabinetem Petra Nečase, s úřednickou vládou Jiřího Rusnoka nyní pokračují. ČEZ usiluje o to, aby pro elektřinu z nových bloků Temelína zajistil na určitou dobu provozu pevné výkupní ceny. Pokud by tržní cena byla nižší, ČEZ by dostával doplatek od státu. V opačném případě by energetická společnost rozdíl mezi tržní a sjednanou cenou do státního rozpočtu odváděla.

O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200. ČEZ s oběma společnostmi jedná o vylepšení jejich původních nabídek, další kolo rozhovorů je v plánu v září. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla více než zdvojnásobit výkon jihočeské jaderné elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Náklady na investici se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly elektřinu vyrábět 60 let.

Jiří Šťastný: Bez dostavby Temelína budeme muset nakupovat v zahraničí

Verdikt o dostavbě Temelína může padnout až za rok a půl

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.