BHP chce rozvíjet nové ropné pole, mělo by být jedním z největších | E15.cz

BHP chce rozvíjet nové ropné pole, mělo by být jedním z největších

BHP chce rozvíjet nové ropné pole, mělo by být jedním z největších
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tsuda via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Těžařská společnost BHP Billiton schválila investici 2,2 miliardy dolarů (55,6 miliardy korun) do druhé fáze rozvoje ropného pole Mad Dog v Mexickém zálivu. Odstranila tak další překážku v rozvoji jednoho z největších nových projektů na moři v odvětví. BHP provozuje pole s firmami BP a Union Oil Company of California, divizí Chevronu.

BP má v poli hlavní podíl, 60,5 procenta, BHP pak patří 23,9 procenta. BP schválila rozvoj v projektu v celkové výši devět miliard dolarů loni v prosinci. Se zahájením prací však musí počkat i na schválení svými partnery. Divize Chevronu ještě investici neschválila, upozornil Financial Times.

Druhá fáze počítá s výstavbou plovoucí ropné plošiny s kapacitou těžby 140 tisíc barelů denně. Těžba by měla začít v roce 2021. Rozvoj pole je považován za test ochoty ropných firem obnovit investice po prudkém poklesu cen ropy od roku 2014.

Čeští vývozci letí do ropného Ománu, přijme je i první dáma

Prezident ropných operací BHP Billiton Steve Pastor upozornil, že druhá fáze Mag Dog je jedním z největších objevených a nerozvinutých zdrojů v Mexickém zálivu. Podle něj nabízí atraktivní investiční příležitost pro BHP a je v souladu se strategickým cílem firmy. BHP se rozhodla ve svém růstu nadále zaměřit hlavně na investice do mědi a ropy, uvedla agentura Reuters.

Náklady na projekt byly od prvního představení projektu sníženy o polovinu. To je příkladem zlepšení efektivnosti v ropném sektoru za poslední dva roky, díky kterému mohly klesnout náklady.

Vše o ropě čtěte zde >>>

 

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!