Boj o Alstom pokračuje, Siemens a Mitsubishi nabízejí sedm miliard eur | e15.cz

Boj o Alstom pokračuje, Siemens a Mitsubishi nabízejí sedm miliard eur

Rychlovlak AGV od francouzského Alstomu na zkušením okruhu v Cerhenicích
Rychlovlak AGV od francouzského Alstomu na zkušením okruhu v Cerhenicích
• 
ZDROJ: Miroslav.broz, Wikimedia.org (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý průmyslový konglomerát Siemens a japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI) předložily novou nabídku a částečné převzetí francouzské skupiny Alstom. Strojírenskému podniku navrhují třístrannou spolupráci v hodnotě sedmi miliard eur (192 miliard korun). Jejich návrh konkuruje nabídce americké společnosti General Electric, která chce odkoupit energetickou divizi Alstomu za 17 miliard dolarů (asi 344 miliard korun).

V rámci navrhované transakce by Siemens koupil od Alstomu jeho výrobu plynových turbin za 3,9 miliardy eur v hotovosti. MHI by s Alstomem založila tři společné podniky ve výrobě různých energetických zařízení, koupila v celé firmě desetiprocentní podíl a vložila by do ní 3,1 miliardy eur. Siemens chce navíc jednat o možnosti vytvořit „evropského šampiona“ na poli železničních vozidel tím, že spojí aktivity obou skupin.

Obě firmy sdělily, že jejich návrh zachovává Alstomu téměř celý jeho dosavadní rozsah aktivit. Transakce by posílila jeho finanční situaci a umožnila mu zůstat velkou francouzskou společností.

Alstom upřednostňuje nabídku od GE, ta se však nelíbí francouzské vládě, která usiluje o konkurenční nabídku a sama si už dala právo podobné „strategické“ transakce vetovat. Paříž dnes oznámila, že francouzský prezident François Hollande se sejde s šéfy německé a japonské skupiny v úterý dopoledne, odpoledne by měli oba představitelé seznámit se svým plánem parlament.

Paříž získává díky oficiální nabídce Siemense a MHI větší páku na GE. Může tak nyní po Američanech požadovat vyšší garance pracovních míst a sliby udržení významných aktivit ve Francii. Paříž se zejména obává o divizi jaderného strojírenství. Správní rada Alstomu by měla nabídky projednat do konečného termínu 23. června. Správní rada Alstomu by měla nabídky projednat do konečného termínu 23. června.

Siemens dnes vyvinul na amerického konkurenta tlak, když oznámil, že součástí jeho nabídky je garance pracovních míst v převzatém oboru na tři roky. Dodal, že aliance mezi MHI a Alstomem vytvoří ve Francii přes tisícovku nových míst.

Francouzská vláda musela před deseti lety společnost Alstom zachraňovat. Firma ale potřebuje další pomoc, protože se potýká s vysokými dluhy, silnou konkurencí a slabou poptávkou. Energetická divize Alstomu vyrábí turbiny pro uhelné, plynové, větrné i jaderné elektrárny a systémy pro přenos elektřiny. Alstom po celém světě zaměstnává kolem 493 tisíc lidí, z toho asi pětinu ve Francii, a je silně závislý na zakázkách od francouzské elektrárenské společnosti EDF a železniční skupiny SNCF.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery