Brisk i Gumotex. O dodávky pro Jaguar se uchází sedm českých firem | E15.cz

Brisk i Gumotex. O dodávky pro Jaguar se uchází sedm českých firem

Motorárna Jaguar Land Rover u Wolverhamptonu
Motorárna Jaguar Land Rover u Wolverhamptonu
• 
ZDROJ: Jaguar Land Rover

ČTK

Celkem sedm českých firem má zájem o dodávky pro britského výrobce luxusních, sportovních a terénních vozů Jaguar Land Rover (JLR). Zúčastní se nákupního fóra, které ve čtvrtek a v pátek pořádají agentury CzechTrade a CzechInvest v prostorách automobilového muzea Heritage Motor Centre v britském Gaydonu.

Akce se zúčastní firmy Brisk Tábor, Gumotex, Tawesco, Aisin, Futaba Czech, Karsit a Atek. V zájmu o české dodavatele sehrála roli plánovaná výstavba nového závodu JLR ve střední Evropě, který pravděpodobně zahájí výrobu v Nitře na Slovensku v roce 2018.

„Automobilka Jaguar Land Rover ale nehledá dodavatele pouze pro slovenský závod. Ve hře jsou také dodávky pro vozidla Jaguar, Range Rover a Land Rover na nově vyvinutých podvozkových platformách, a to již od roku 2017,“ uvedl vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně Martin Macourek s tím, že s automobilkou je agentura v kontaktu dva roky a dodavatelské fórum má být vyvrcholením jednání.

Jaguar hledá lokální výrobce

Poptávané komponenty zahrnují exteriérové a interiérové díly, komponenty šasi, pohony a elektrické díly. JLR hledá především nové lokální výrobce, se kterými dosud nespolupracoval, ale kteří zároveň mají zkušenost s jinými automobilovými firmami.

Jaguar Land Rover loni vyrobil asi 450 tisíc vozů, ale plánuje výrobu rozšířit na milion aut ročně. Firma od převzetí indickou skupinou Tata v roce 2008 těžila z výrazného posílení investic. V posledním finančním roce její zisk před zdaněním vzrostl na 2,6 miliardy liber (99 miliard korun), což byl dvojnásobek výsledku z doby před čtyřmi lety. Letos v srpnu firma podepsala předběžnou dohodu o postavení nového závodu na Slovensku. Továrna, jejíž konečná kapacita by měla dosáhnout až 300 korun vozů ročně, by měla stát v Nitře.

CzechTrade je agentura na podporu exportu, podřízená ministerstvu průmyslu a obchodu. Funkcí agentury, která působí od roku 1997, je pomáhat českým firmám a podnikatelům proniknout na zahraniční trhy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.