Britové provedou největší investici do evropského chemického sektoru za celé generace | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Britové provedou největší investici do evropského chemického sektoru za celé generace

Britové provedou největší investici do evropského chemického sektoru za celé generace
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Britská petrochemická společnost Ineos vloží 2,7 miliardy eur (70,4 miliard korun) do vybudování dvou petrochemických závodů v severozápadní Evropě. Bude to největší investice, jakou kdy firma uskutečnila, a největší investice do evropského chemického sektoru za celé generace, píše list Financial Times.

Společnost chce v Evropě vybudovat závody na výrobu propylénu a etylénu. Oba budou zpracovávat levný plyn těžený z břidlic, který bude Ineon dovážet ze Spojených států. K lokalitám, které připadají v úvahu, patří Belgie a Německo. Obě zařízení mají být vybudována během čtyř let.

Ineon už z USA plyn dováží do svých závodů ve Skotsku a v Norsku. Díky značné nabídce je plyn z břidlic v USA relativně levný, v porovnání s Británií je jeho cena na americkém trhu zhruba poloviční.

Společnost Ineos před 20 lety založil a v jejím čele stojí miliardář Jim Ratcliffe, který je podle žebříčku Sunday Times nejbohatším člověkem Spojeného království. Jeho majetek převyšuje 21 miliard liber (asi 620 miliard korun).

Češi si připlatí za elektřinu, další dodavatelé podraží

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!