Britská BAE chce dodávat vozidla pro českou armádu. Spojila se s VOP | E15.cz

Britská BAE chce dodávat vozidla pro českou armádu. Spojila se s VOP

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Britská zbrojovka BAE Systems se chce podílet společně se státním podnikem VOP CZ na zakázce výměny bojových vozidel pěchoty české armády. Obě firmy budou spolupracovat na přípravě nabídky dodání vlastních vozidel CV90. Česká armáda plánuje do roku 2029 koupit pro sedmou obrněnou brigádu asi 200 bojových vozidel pěchoty.

Spolupráce mezi BAE a VOP si klade za cíl vytvořit nová pracovní místa a podpořit přenos technologií. Součástí programu je i podpora prodeje na nových trzích a pomoc malým a středním podnikům. BAE Systems chce rozvíjet úzkou spolupráci s VOP CZ a vytvořit tak silný vztah s českým průmyslem. Podle BAE by spojení mohlo české armádě mnoho let dodávat technickou podporu.

BAE Systems vyrábí vozidlo CV90, které aktivně slouží v sedmi zemích světa v celkovém počtu 1200 kusů. Podobný model průmyslové spolupráce BAE Systems nyní funguje v Norsku, Švýcarsku, Nizozemsku a Dánsku.

Dodávky v roce 2019

Čeští vojáci by první vozidla mohli dostat v roce 2019. S jejich pořízením počítá Koncepce výstavby armády, kterou vláda schválila loni před Vánocemi. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář počítá s tím, že smlouva s dodavatelem by mohla být podepsána do konce roku 2018. Kdo bojová vozidla pěchoty české armádě dodá, není zatím rozhodnuto. Podle vedení armády je už rozhodnuto, že by vozidla měla být vybavena 30milimetrovým kanonem a měla by být pásová.

Armáda už v minulosti koupila nová bojová vozidla Pandur pro čtvrtou brigádu rychlého nasazení. Nyní má uzavřenou smlouvu na dodání dalších 20 těchto vozů.

VOP CZ
VOP CZ, dřívější Vojenský opravárenský podnik, v minulosti vyráběl a opravoval výhradně pro armádu. S úbytkem zakázek od armády po roce 1989 se ale postupně přeorientoval na civilní sektor. Součástí strategie nynějšího managementu je snaha o návrat k původnímu hlavnímu poslání, tedy k servisu a produktům ve vojenské výrobě. „Spolupráce s BAE Systems je skvělou příležitostí pracovat po boku jedné z největších společností světového obranného průmyslu,“ uvedl ředitel VOP Marek Špok.
Podnik sídlí v Šenově u Nového Jičína, letos si připomněl 70 let od založení. VOP CZ již vyrobila, opravila nebo modernizovala více než 20 tisíc kusů vojenské techniky a v Česku zaměstnává více než 850 lidí.

Koncepce výstavby armády počítá s tím, že armáda bude potřebovat do roku 2025 asi 460 miliard korun. Některé výrazné projekty ale budou pravděpodobně spláceny i v dalších letech. Kromě bojových vozidel plánuje armáda zakoupit také 49 děl, osm mobilních 3D lokátorů nebo 12 víceúčelových vrtulníků. Další důležitou zakázkou bude nákup kolových obrněných vozidel pěchoty. Letos bude české vojsko investovat také do nákupu munice a zásob.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.