Brusel pokutuje Křetínského, ten zvažuje odvolání | E15.cz

Brusel pokutuje Křetínského, ten zvažuje odvolání

Daniel Křetínský
Daniel Křetínský
• 
ZDROJ: Robert Zlatohlavek, E15

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemská teplárenská jednička Energetický a průmyslový holding (EPH) dostala pokutu za údajné „maření kontroly“ od nejvyššího evropského antimonopolního úřadu – Evropské komise. Pokutu ve výši 60 milionů korun uložil Brusel přímo holdingu podnikatelů Daniela Křetínského, Petra Kellnera, Patrika Tkáče a také spřízněné společnosti EP Investment Advisors.

EPH řízený Křetínským s verdiktem nesouhlasí, o žádný záměr mařit šetření podle něj nešlo. „Nesouhlasíme ani s výší sankce, budeme zvažovat odvolání u soudu,“ řekl mluvčí EPH Martin Maňák.

Důvodem pokuty je na první pohled banální prohřešek – EPH během kontroly evropských inspektorů v listopadu 2009 nezablokoval jeden účet elektronické pošty a přesměroval příchozí e-maily. Brusel však dává stále více najevo, že mu při jeho kontrolách vadí sebemenší „odpor“, kvůli kterému by se jeho úředníci nemuseli dostat k potřebným informacím.

„Toto rozhodnutí je jasným signálem pro všechny společnosti, že komise nebude tolerovat kroky, kterými by společnosti mohly poškodit integritu a efektivitu jejich šetření tím, že v průběhu kontrol zmanipulují informace,“ uvedl šéf antimonopolního úřadu v rámci bruselské komise Joaquín Almunia.

Celá záležitost má pro český byznys pikantní nádech, protože je fakticky součástí boje o cenu uhlí a dodávky této suroviny mezi těžařskou společností Czech Coal na jedné straně a firmami EPH a ČEZ na druhé straně. Obě strany se v minulosti vzájemné obviňovaly z porušování hospodářské soutěže, takže se bitva fakticky přenesla i na půdu antimonopolních úřadů v Brně a Bruselu.

Veškerá faktická obvinění holdingu EPH z porušování antimonopolních pravidel ovšem Brusel stáhl, stejně jako většinu obvinění vůči společnosti ČEZ. Nyní Evropská komise zkoumá už pouze to, zda ČEZ nebránil Czech Coalu ve vstupu na český trh výstavby elektráren tím, že si sám rezervoval připojení k síti. V této věci Brusel loni zahájil správní řízení a Czech Coal Pavla Tykače se komisi přihlásil jako společnost, která se cítí jednáním ČEZ na trhu poškozená.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah