Brusel schválil slovenskou pomoc pro Babišovo Duslo | E15.cz

Brusel schválil slovenskou pomoc pro Babišovo Duslo

Ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš
Ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise nemá námitky proti plánu Slovenska poskytnout společnosti Duslo pomoc ve výši 58 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun). Krok je v souladu s evropskými pravidly o státní pomoci, uvedla komise. Duslo, které vyrábí dusík, průmyslová hnojiva a další chemické produkty, je součástí českého konglomerátu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.

Podle komise slovenská pomoc firmě „podpoří cíle regionálního rozvoje bez toho, že by nepřípustným způsobem narušovala hospodářskou soutěž v rámci jednotného trhu“.

Slovensko oznámilo loni v červnu záměr poskytnout daňové pobídky ve výši 58 milionů eur, podpořit chce modernizaci zařízení na výrobu amoniaku v jihoslovenském městě Šaľa. Komise připomněla, že v této oblasti je vysoká nezaměstnanost, životní úroveň nižší než je unijní průměr a regionální pomoc je proto oprávněná.

Nízký tržní podíl

Duslo investuje celkem 310 milionů eur (asi 8,7 miliardy korun). Projekt má umožnit zachování přibližně 1800 pracovních míst přímo v závodě a stovek dalších ve společnostech, které jsou jeho dodavateli. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka doplnil, že na výrobě čpavku se v Duslu podílí 800 lidí a celý podnik má k dnešnímu dni 2038 zaměstnanců.

Komise uvedla, že podíl Dusla na většině významných trhů je relativně nízký i poté, co jsou zohledněny prodeje realizované jeho mateřskou společností.

„Komise proto dospěla k závěru, že pozitivní účinky opatření na zaměstnanost a hospodářský rozvoj jednoznačně převažují na jakýmikoliv možnými zápornými dopady na hospodářskou soutěž,“ stojí v tiskové zprávě.

Rozdíly mezi bohatými a chudými

Cílem regionální pomoci je snižování rozdílů mezi bohatšími a chudšími oblastmi v EU prostřednictvím pobídek firmám, aby investovaly v méně rozvinutých regionech. Stanovena jsou přitom kritéria, podle kterých mohou členské země unie podobné investice podpořit. Komise posuzuje, zda došlo k naplnění těchto podmínek a pokud ano, projekt schválí a opatření mohou být realizovaná.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.