Cena akcií Tesla Motors je vyšší, než si zasloužíme, přiznal šéf automobilky Elon Musk | E15.cz

Cena akcií Tesla Motors je vyšší, než si zasloužíme, přiznal šéf automobilky Elon Musk

pav

Miliardář Elon Musk před nedávnem překvapil, když přiznal, že ho znepokojuje hodnota akcií jeho vlastní firmy Tesla Motors. Akciový trh byl k automobilce velmi štědrý, uvedl Musk. Tržní hodnota malé kalifornské automobilky dosáhla 20 miliard dolarů, což je téměř polovina hodnoty General Motors nebo třetina hodnoty Fordu.

Jak Elon Musk prohlásil v rozhovoru pro CNBC, akcie mají nyní takovou hodnotu, že by ho nepřekvapil jejich výrazný pokles. Cenné papíry vyrostly jen od začátku letošního roku pětinásobně. Investoři ale s pádem nepočítají. Naopak věří v další růst firmy.

Musk vlastně potvrdil slova svých odpůrců, kteří v souvislosti s Tesla Motors varovali před nafouknutou bublinou. Jak nedávno upozornil deník The Washington Post, například příjmy automobilky jsou zavádějící. Uměle je totiž navyšuje štědrý federální program podporující zelené technologie a především pak obchodování Tesly s takzvanými ZEV (zero-emission vehicles) kredity, kterými stát Kalifornie odměňuje výrobce vozů s nulovými emisemi. Oba dotační programy se ale mají v blízké budoucnosti výrazně změnit.

Vývoj akcií Tesla Motors:

Vývoj ceny akcií Tesla MotorsVývoj ceny akcií Tesla MotorsAutor:
Zdroj: Yahoo

Pokud by měla tržní hodnota odpovídat skutečnému stavu firmy, Forbes vypočítal, že by Tesla Motors musela během následujících tří let zvýšit prodej a výrobu hned pětkrát. Pro letošní rok Tesla plánuje vyrobit 21 tisíc aut a příští rok výrobu zdvojnásobit.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!