Ceny ropy zasáhly Lukoil. Firmě klesl zisk o 60 procent | E15.cz

Ceny ropy zasáhly Lukoil. Firmě klesl zisk o 60 procent

Ceny ropy zasáhly Lukoil. Firmě klesl zisk o 60 procent
Sídlo společnosti Lukoil v Moskvě.
• 
ZDROJ: Sammy Six via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Čistý zisk ruské ropné společnosti Lukoil se v prvním čtvrtletí kvůli levné ropě meziročně propadl o téměř 60 procent na 42,8 miliardy rublů (15,5 miliardy korun). Oznámila to dnes firma, která je druhým největším producentem ropy v Rusku.

Čtvrtletní zisk tak výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 53,2 miliardy rublů. Celkové tržby společnosti klesly na 1,2 bilionu rublů z 1,4 bilionu před rokem.

„Naše výsledky za první čtvrtletí 2016 byly ovlivněny poklesem cen a výkyvy kurzu rublu vůči americkému dolaru a euru,“ uvedla firma. „Zčásti to bylo kompenzováno snížením daně z těžby nerostů a exportních cel,“ dodala.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V současnosti se pohybují kolem 50 dolarů za barel. Nadále se tak nacházejí hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se severomořská ropa Brent prodávala za zhruba 115 dolarů za barel.

Vývoj ceny ropy Brent

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!