ČEPS hlásí nižší zisk, soustava letos čelila náporům elektřiny ze zahraničí | E15.cz

ČEPS hlásí nižší zisk, soustava letos čelila náporům elektřiny ze zahraničí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS vykázal ve 3. čtvrtletí letošního roku zisk 1,6 miliardy korun. Meziročně jde o mírný pokles o 74 milionů korun, sdělila mluvčí firmy Barbora Peterová.

Výsledek je podle Peterové v souladu s plánem zisku roku 2016, který je očekáván o něco nižší než ten loňský. ČEPS loni meziročně vzrostl zisk před zdaněním o více než polovinu na dvě miliardy korun.

Peterová uvedla, že i v období od začátku července do konce září 2016 musela tuzemská přenosová soustava několikrát čelit náporům elektřiny ze zahraničí. Česko dlouhodobě trápí především nevyrovnaná výroba elektřiny v německých větrných parcích. Podobným situacím by měly do budoucna zabránit transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně, jejichž stavba ČEPS stojí přes dvě miliardy korun.

ČEPS dnes uvedl, že v současné době jsou již v Hradci sestaveny tři transformátory, dodávka čtvrtého má zpoždění. "Stroj neprošel v italském závodě přejímacími zkouškami. Bezpečnost provozu přenosové soustavy je pro nás na prvním místě. Proto i po výrobci transformátorů požadujeme přísné testy. I díky tomu jsme výrobní závadu odhalili včas," uvedl předseda představenstva ČEPS Jan Kalina. Dodal, že zprovoznění všech čtyř transformátorů, což obnáší nejen montáž na místě, ale také společné odzkoušení před samotným uvedením do dispečerského řízení, předpokládá ČEPS v první polovině příštího roku.

Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 41 rozvoden s 71 transformátory.

Kalina je předsedou představenstva ČEPS od letošního dubna. Nahradil Vladimíra Tošovského, který byl odvolán dozorčí radou firmy. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu český stát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah