ČEPS svým ziskem překonal očekávání, vydělal dvě miliardy | E15.cz

ČEPS svým ziskem překonal očekávání, vydělal dvě miliardy

ČTK

Provozovateli tuzemské přenosové soustavy ČEPS loni meziročně vzrostl zisk před zdaněním o 2,8 procenta na 2,07 miliardy korun. Výnosy stouply o 7,9 procenta na 19,02 miliardy korun. Proti plánovanému zisku je výsledek vyšší řádově o desítky procent.

"S výsledky jsme spokojeni. Obávali jsme se výraznějších výdajů na tzv. mezinárodní redispečinky. Tento scénář se ale nepotvrdil. I proto je zisk lepší, než jaký byl odhad," uvedl předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.

Redispečink je běžným nástrojem pro odlehčení přetěžovaného vedení. Spočívá ve změně dodávek elektrické energie nasazením výrobních zdrojů v jiném místě. Tím dojde k odstranění přetížení konkrétních vedení, ale zároveň zůstane stejné množství vyráběného výkonu v dané oblasti.

Česko dlouhodobě trápí především nevyrovnaná výroba elektřiny v německých větrných parcích. Podobným situacím by měly do budoucna zabránit transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně. První dva transformátory zde ČEPS zprovoznil v lednu, druhé dva spustí do konce letošního června. Investiční náklady celého projektu by podle ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun.

Pohledem Aleny Vitáskové: Vyvážený tarifní systém zatím není třeba

Na takzvané redispečinky ČEPS loni plánoval výdaje ve výši 120 milionů korun, dnes uvedl, že ho nakonec tato opatření stála "jen" 35 milionů korun. "V loňském roce nebyly přetoky (nápory elektřiny ze zahraničí) tak extrémní. Počasí obnovitelným zdrojům příliš nepřálo, a tak výroba ve větrných parcích na severu Německa klesla. Z provozního hlediska šlo o poměrně klidných 12 měsíců," dodal Kalina.

Další stěžejní stavbou roku 2016 bylo podle společnosti především dokončení výstavby 107 kilometrů nového vedení Krasíkov - Horní Životice vedoucího skrze Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Zahájena byla také rekonstrukce rozvodny Chodov, která výrazným způsobem ovlivní spolehlivost zásobování hlavního města Prahy.

Šéf ČEZ Daniel Beneš: Výhodnější je, aby nové jaderné bloky stavěl stát

Společnost ČEPS působí v České republice jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Kalina je předsedou představenstva ČEPS od loňského dubna. Ve funkci nahradil Vladimíra Tošovského, který byl odvolán dozorčí radou firmy. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu český stát. Dozorčí rada ČEPS odvolala ke konci března místopředsedu představenstva firmy Miroslava Vrbu. Novým členem představenstva se stal Stanislav Votruba.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!