Češi vyfoukli Slovákům investici, Japonci budou vyrábět autodíly u Kolína | E15.cz

Češi vyfoukli Slovákům investici, Japonci budou vyrábět autodíly u Kolína

Tovární hala - ilustrační foto
Tovární hala - ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská firma Tsubakimoto Chain postaví v průmyslové zóně Kolín - Ovčáry závod na výrobu rozvodových sad pro pro automobilové motory. Výše investice je 440 milionů korun, firma plánuje zaměstnat 80 lidí. Je to první investice společnosti ve střední a východní Evropě. Stavba začne příští rok, výroba se má spustit v roce 2017. Kromě České republiky se o investici vážně ucházelo i Slovensko.

V Kolíně chce firma na čtyřhektarovém pozemku postavit výrobní halu na produkci rozvodových řetězů, vodících lišt a plastových komponent. „Mohu potvrdit, že firma Tsubakimoto plánuje postavit závod v Kolíně a zažádala o investiční pobídky ve formě slevy na dani z příjmů,“ uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Podle výkonného ředitele Tsubakimoto UK Ltd Barta Mellinka se společnost rozhodla investovat v České republice kvůli kvalitě pozemku, vstřícnému přístupu ze strany města Kolín, které je majitelem pozemků v průmyslové zóně a také díky pozitivní zkušenosti jiných japonských firem podnikajících v Česku.

Dlouhé utajení

Starosta Kolína Vít Rakušan (STAN) dnes řekl, že město o této investici jednalo přes dva roky. „Dlouho jsme byli vázáni mlčenlivostí. Před dvěma a půl lety jsem se účastnil služební cesty do Tokia, kde jsem prezentoval naši průmyslovou zónu před zástupci asi 150 firem. Jsem rád, že ta cesta měla svůj význam,“ uvedl starosta.

Podle něj nyní město jedná s jedním lokálním a dvěma dalšími zahraničními investory, kteří by také měli zájem působit v průmyslové zóně. Konkrétnější ale zatím Rakušan nebyl.

Práce pro místní

Protože je na Kolínsku oproti jiným středočeským okresům vyšší nezaměstnanost, město bude trvat na tom, aby japonská firma pracovní místa obsadila lidmi přímo z regionu. Se společností na tom bude spolupracovat kolínský úřad práce.

Dalším přínosem pro zadlužené město bude také zisk z prodeje pozemku, který bude činit zhruba 16 milionů korun. Dluh vznikl při budování průmyslové zóny a bytů pro automobilku TPCA. Na konci tohoto roku by se měl pohybovat kolem 600 milionů korun.

CzechInvest dosud zprostředkoval 124 investičních projektů z Japonska, které přinesly téměř 29 tisíc pracovních míst. Tsubakimoto Chain Co. bude již čtvrtým japonským investorem, který se rozhodl pro strategickou zónu Kolín - Ovčáry. Firma má v Evropě centrálu v nizozemském Dordrechtu, dceřiné společnosti pak ve Velké Británii a Německu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah