Česká Lama Energy znásobí tržby díky terminálu v Kanadě | E15.cz

Česká Lama Energy znásobí tržby díky terminálu v Kanadě

Česká Lama Energy znásobí tržby díky terminálu v Kanadě
Miliardy z Kanady. Terminál pro zpracování ropy začala stavět PetroLama, dcera Lama Energy, v roce 2012. Letos najel na plný výkon
• 
ZDROJ: Isifa

Jan Stuchlík

Kanadská expanze české společnosti Lama Energy Group nese ovoce. Především díky zprovoznění ropného terminálu na úpravu vytěžené surové ropy v kanadské Alidě letos vzrostou tržby společnosti z loňských 15 na 35 miliard korun.

„Spuštění terminálu a jeho plná zpracovatelská kapacita navýší tržby přibližně o 500 milionů dolarů, tedy deset miliard korun za kalendářní rok,“ říká jednatel Lama Group Pavel Stuchlík.

Terminál, který provozuje dceřiná společnost PetroLama, umí zpracovat každý den 18 tisíc barelů ropy. Dnes je jeho vytížení na úrovni 95 procent denní kapacity.

Celá skupina loni hospodařila s provozním ziskem EBITDA 610 milionů korun. Letos by se měl zisk navzdory více než dvojnásobnému růstu tržeb zvednout jen o 100 milionů korun. Rentabilita tržeb se tak dostane pod dvě procenta. „Celková rentabilita tržeb skupiny klesla kvůli plnému začlenění kanadské společnosti PetroLama do skupiny. Tento ukazatel však není pro skupinu s naším majetkovým profilem rozhodující. Více sledujeme ukazatel návratnosti investic. Ten bude v případě PetroLama činit letos více než 50 procent,“ dodává Stuchlík.

V Kanadě má Lama Energy ještě podíl v ložisku ropy. Teď se schvaluje dokumentace pro těžbu v rozsahu 10 tisíc barelů za den. „Vydání povolení předpokládáme na konci příštího roku,“ tvrdí Stuchlík. Na jaře skončí navíc další část geologického průzkumu, na jehož základě by firma chtěla požádat o povolení k těžbě až 30 tisíc barelů za den. Skutečný rozsah těžby pak bude záležet na dohodě všech investorů, kteří do ložiska vložili peníze.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!