Česká nafta možná zůstane v Německu, Viktoriagruppe je v insolvenci | E15.cz

Česká nafta možná zůstane v Německu, Viktoriagruppe je v insolvenci

Česká nafta možná zůstane v Německu, Viktoriagruppe je v insolvenci
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Kubelka, Mladá fronta E15

ČTK
pav

Česko zřejmě přijde o naftu za stovky milionů korun, kterou má v německém skladu Viktoriagruppe. Německý soud totiž zahájil s firmou insolvenční řízení. Předběžný insolvenční správce navíc již v lednu rozhodl, že nafta z německého skladu Česku nepatří.

„Pokud insolvenční správce naftu zahrne do majetku zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe, potom bude prodána. Z peněz, které tím insolvenční správce získá, pak uspokojí věřitele. Ti ale získají jen poměrnou část dlužné částky,“ řekl mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Dodal, že všichni věřitelé mají do 16. března čas přihlásit své pohledávky. Tento krok učiní i SSHR. Věřitelský výbor by se měl sejít 24. března.

Insolvenční správce: Českou naftu smíchali s německou

Předběžný insolvenční správce ve svém nedávném rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v Kraillingu je česká. Argumentoval například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

Právě v roce 2010 uzavřela SSHR dodatek smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004 (viz tabulka), na základě něhož mohla česká pobočka Viktoriagruppe začít v Německu skladovat část českých zásob. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Současný předseda SSHR Pavel Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení SSHR ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Linka také připomněl, že celý případ od října vyšetřuje i česká policie. Předseda SSHR totiž podal trestní oznámení, aby policie prověřila, jestli v případě Viktoriagruppe nešlo o podvod. „Doufám, že policie prošetří všechny okolnosti tohoto případu,“ uvedl dnes Švagr.

Linka dnes zopakoval, že stát má zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly nyní být zásoby asi na dva dny. Zásoby na půl dne z českých skladů Viktoriagruppe odvezla SSHR už loni v listopadu. Skončily v nádržích státního podniku Čepro. V Německu je však situace komplikovanější.

To, že se možná nepodaří Česku německé zásoby zachránit, připustili v lednu i někteří čeští politici, například premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD). Podle nich můžou za současnou situaci minulé vlády, které byly sice upozorněny na podezřelé okolnosti, ale nijak nejednaly.

Viktoriagruppe převzala část zásob paliv v roce 2004
Vývoj událostí kolem zásob české ropy, uložených v Německu u firmy Viktoriagruppe (insolvenční správce firmy odmítl, že nafta v německém skladu patří ČR):
2004 - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s německou firmou Viktoriagruppe smlouvu o skladování části zásob paliv. Podle původního kontraktu skladovala společnost pohonné hmoty v zásobnících na území ČR.
Únor 2010 - Byl uzavřen dodatek smlouvy, podle které mohla česká pobočka Viktoriagruppe začít skladovat část zásob v Německu. Už tehdy tisk upozornil na to, že není veřejně znám vlastník Viktoriagruppe, objevily se spekulace o napojení na ruský Lukoil. Firma později podle médií svou majetkovou strukturu sdělila SSHR, ale nezveřejnila ji.
Září 2012 - Časopis Týden přinesl informace o podezřelých okolnostech kontraktu mezi SSHR a Viktoriagruppe. Firma podle týdeníku nedodala správě včas dohodnuté množství paliv, SSHR ale souhlasil s uzavřením dodatku, díky němuž pak Viktoriagruppe nemusela platit vysoké penále.
Červenec 2014 - Kontrola v německém skladu Viktoriagruppe v bavorském Krailingu ukázala, že chybí 700 tisíc litrů nafty z českých zásob. Palivo musela firma doplnit, což SSHR zkontrolovala. Správa navíc společnosti udělila půlmilionovou pokutu a snížila částku za skladování.
Září 2014 - České pobočce Viktoriagruppe měly být kvůli dluhům na daních (podle serveru Aktuálně.cz ve výši 350 milionů korun) obstavena bankovní účty, finanční úřad ale zjistil, že konta jsou prakticky prázdná.
Konec září 2014 - Další kontrola SSHR v bavorském skladu ukázala, že opět chybí část paliv, tentokrát přibližně pět milionů litrů nafty. V Německu přitom Viktoriagruppe skladovala čtyři pětiny paliva, kterém jí SSHR svěřila (firma celkem měla na starosti zásoby na zhruba 2,5 dne spotřeby v ČR).
2. října 2014 - Informace o potížích firmy Viktoriagruppe se zásobami paliv i dluhy vůči státu se objevily v českých médiích. Mluvčí SSHR Jakub Linka sdělil, že správa eviduje neproplacené faktury ze strany společnosti a že předseda správy Pavel Švagr už informoval o situaci vládu. Vedení Viktoriagruppe informace o ztrátách ztráty zásob popíralo.
22. října 2014 - Server Aktuálně.cz uvedl, že stát odváží zásoby z českých skladů Viktoriagruppe do nádrží státního podniku Čepro. Německé sklady firmy byly pod dozorem bavorské celní správy.
3. listopadu 2014 - Předseda SSHR Pavel Švagr řekl, že nelze vyloučit, že Viktoriagruppe, která správě dluží 126 milionů korun, skončí v insolvenci. Podle dostupných informací již firma začala rozdávat výpovědi.
28. listopadu 2014 - Správa státních hmotných rezerv oznámila, že už přemístila pohonné hmoty z českých skladů Viktoriagruppe do nádrží Čepra.
8. prosince 2014 - Mateřská společnost Viktoriagruppe na sebe v Německu podala insolvenční návrh.
23. ledna 2015 - Předseda SSHR Pavel Švagr informoval, že insolvenční správce Viktoriagruppe neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří ČR. S rozhodnutím správce SSHR nesouhlasí.

Pavel Švagr: V hmotných rezervách by se mi líbilo živé stádo

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!