ČEZ rozjíždí obnovený Prunéřov. Projekt za 30 miliard se zpozdil o rok | E15.cz

ČEZ rozjíždí obnovený Prunéřov. Projekt za 30 miliard se zpozdil o rok

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická společnost ČEZ převzala na přelomu června a července do užívání tři obnovené bloky uhelné elektrárny Prunéřov u Kadaně. Finanční ředitel společnosti Martin Novák uvedl, že projekt stál ČEZ přes 30 miliard korun. Hlavním dodavatelem byla Škoda Praha Invest, dceřiná firma ČEZ.

Firma elektrárnu modernizovala od září 2012, proti plánům se projekt prodloužil. Původně měl být hotov již v první polovině roku 2015. Ukončení zkušebního provozu očekává ČEZ v červnu 2018.

„Hlavním důvodem zpoždění byly legislativní důvody. Proti původnímu plánu nám výrazně déle trvalo získání pravomocného rozhodnutí na integrované a stavební povolení. Během obnovy nás pak mimo jiné zdržela optimalizace kotle a turbíny,“ uvedl dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Elektrárny Prunéřov jsou největším uhelným elektrárenským komplexem v České republice. Leží na západním okraji severočeské hnědouhelné pánve. Technologicky jsou tvořeny dvěma celky. Starší část, Elektrárna Prunéřov I, byla uvedena do provozu v letech 1967 až 1968. V rozpětí let 1987 až 1992 prošly čtyři bloky z tamních bloků rozsáhlými rekonstrukcemi a zbývající dva bloky byly v rámci útlumového programu začátkem devadesátých let odstaveny z provozu.

Modernizovaná elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou ČEZ. Firma dnes uvedla, že u každého ze tří obnovených bloků se zvýšil instalovaný výkon z původních 210 na 250 megawattů. Obnova by měla také zlepšit veškeré emisní parametry v průměru o 60 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah