ČEZ šetří na Temelín. Při dostavbě zřejmě omezí, nebo přestane vyplácet dividendy | E15.cz

ČEZ šetří na Temelín. Při dostavbě zřejmě omezí, nebo přestane vyplácet dividendy

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická společnost ČEZ v případě zahájení dostavby jaderné elektrárny Temelín zřejmě přestane vyplácet dividendy, nebo je sníží. Kvůli investicím do Temelína ale bude společnost pokračovat i v různých úsporných programech, které už zahájila. V rozhovoru pro časopis Týden, to řekl ředitel pro strategii ČEZ Pavel Cyrani.

Z loňského zisku ČEZ vyplatil na dividendách 21,5 miliardy korun, přičemž zhruba 15 miliard korun šlo majoritnímu akcionáři firmy, tedy státu. Dividenda činila 40 korun na akcii před zdaněním.

Cyrani prohlásil, že pokud ČEZ půjde do investičně náročné dostavby Temelína, bude muset hlídat své náklady a investice a s největší pravděpodobností i revidovat svou dividendovou politiku. Jestli přestane dividendy zcela vyplácet, nebo je pouze zredukuje, nemá Cyrani přesnou představu.

Fixace cen

„Vyjednáváme teď s uchazeči o dostavbu Temelína o splátkovém kalendáři a to, jak bude harmonogram plateb uzavřen, nám dá zprávu o tom, jak budeme muset mít peníze připravené. Podle toho budeme upravovat dividendovou politiku,“ doplnil ředitel. ČEZ původně chtěl rozhodnout o dostavbě elektrárny letos na podzim, o rok to ale posunul. Konečné rozhodnutí chce podle nedávného vyjádření Cyraniho vynést až poté, co bude schválena Státní energetická koncepce a vyřešena případná fixace cen z nových jaderných bloků.

Podle dříve zveřejněných odhadů by náklady na stavbu dvou nových jaderných bloků v jihočeské elektrárně měly činit 200 až 300 miliard korun. ČEZ v tendru na dostavbu Temelína vede jednání s americko-japonskou společností Westinghouse a s česko-ruským Konsorciem MIR.1200. Energetická společnost očekává, že by nové bloky měly být uvedeny do provozu v roce 2025.

ČEZ je největší česká energetická firma. Loni skupina ČEZ hospodařila s čistým ziskem 40,2 miliardy korun, o 1,5 procenta méně než v roce 2011. Stát ve firmě drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Jiří Šťastný: Bez dostavby Temelína budeme muset nakupovat v zahraničí

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.