Číňané jsou blíže převzetí největšího výrobce pesticidů | E15.cz

Číňané jsou blíže převzetí největšího výrobce pesticidů

Syngenta
Syngenta
• 
ZDROJ: Syngenta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký regulátor zaměřený na národní bezpečnost povolil čínské společnosti ChemChina převzít za zhruba 43 miliard dolarů (více než bilion korun) švýcarskou firmu Syngenta. Syngenta je největším výrobcem pesticidů na světě a postoj amerického úřadu znamená, že padla jedna z potenciálně nejvýznamnějších překážek v plánovaném převzetí. Pokud ChemChina záměr prosadí, půjde o největší převzetí zahraniční firmy, k jakému kdy podnik z Číny sáhnul.

Kromě povolení od amerického výboru pro zahraniční investice (CFIUS) musí akvizici schválit ještě četné antimonopolní úřady po celém světě. Obě firmy doufají, že se jim podaří získat všechna povolení a záměr dokončit ještě v letošním roce. Akcie Syngenty na burze v Curychu na zprávu zareagovaly mohutným růstem. Před polednem přidávaly skoro 12 procent.

Americký výbor prověřuje, jaké bude mít převzetí dopady na národní bezpečnost. Po růstu zájmu čínských firem o akvizice v USA se tento výbor zabývá otázkou, zda kontrakt nemůže znamenat ohrožení kybernetické bezpečnosti. Syngenta má v USA závody v Severní Karolíně a působí mimo jiné i v Kalifornii, Delaware, Iowě a Minnesotě. Severní Amerika má pak na celkových příjmech Syngenty asi čtvrtinový podíl.

Převzetí Syngenty představuje další krok v konsolidaci chemického sektoru. Už loni v prosinci oznámily spojení americké podniky DuPont a Dow Chemical. Zájem o převzetí Syngenty měla loni na jaře konkurenční americká společnst Monsanto, Syngenta ale převzetí odmítla a společnost Monsanto nakonec od svých plánů ustoupila.

Syngenta patří k předním světovým výrobcům chemických látek, jež se používají v zemědělství, a vyvíjí rovněž geneticky modifikované plodiny. Působí ve zhruba 90 zemích světa, kde má přes 28 tisíc zaměstnanců. V České republice firma zahájila činnost v lednu 2001 a považuje se za jedničku na českém trhu v oblasti ochrany zemědělských plodin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah