Další pokuta pro ČEZ: v Bulharsku má zaplatit skoro osm milionů | E15.cz

Další pokuta pro ČEZ: v Bulharsku má zaplatit skoro osm milionů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bulharský antimonopolní úřad udělil pokuty místním distributorům energie, které patří českým společnostem ČEZ a Energo-Pro a ještě rakouské EVN. Úřad firmy viní ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Nejvyšší sankci dostal ČEZ, v přepočtu 7,8 milionu korun. Energo-Pro má zaplatit 2,3 milionu.

Komise pro ochranu konkurenčního prostředí ve zprávě uvedla, že distributoři nastavili neopodstatněně vysoké ceny pro připojení k nízkonapěťové síti, což omezilo volnou soutěž a postihlo koncové zákazníky.

„Zatím jsme žádné oficiální rozhodnutí neobdrželi, nicméně jsme přesvědčeni, že jsme vždy postupovali dle platné legislativy,“ sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová s tím, že rozhodnutí vycházelo ze stížnosti telekomunikačních operátorů. Podobně se vyjádřila také společnost Energo-Pro.

„Majitel energetické infrastruktury musí v první řadě udržovat bezpečný technický stav sloupů a je pouze na jeho rozhodnutí, zda je využije i k jiným účelům než k přenosu elektřiny. V tomto případě ceny za přístup k rozvodným sítím stanovil nezávislý certifikovaný ocenitel a jsou mimochodem výrazně nižší než v jiných státech, ve kterých je využití sloupů k těmto účelům povoleno,“ dodala Půlpánová.

Naposledy vyměřil antimonopolní úřad ČEZ pokutu za zneuživání svého postavení na trhu minulý měsíc. Firma má zaplatit pokutu 1,25 milionu leva (17,5 milionu korun), protože odkládala podpis dohody o koupi trafostanic. Ceny elektřiny jsou v nejchudší zemi Evropské unie politicky velmi citlivým tématem. Protesty proti údajně předražené elektřině předloni v únoru vyústily v pád tehdejší vlády.

ČEZ rovněž musel letos v lednu ukončit provoz své uhelné elektrárny ve Varně. Bulharsko totiž nezískalo od Evropské unie povolení pro krátkodobý provoz elektrárny, o které usilovalo, i když zařízení nesplňovalo evropské ekologické limity.

ČEZ má problémy s bulharskými úřady od února 2013
Výběr událostí kolem pokutování společnosti ČEZ v Bulharsku:
2013:
10. února - V řadě bulharských měst propukly protesty proti údajně předraženým cenám elektřiny. Účastníci se mimo jiné dožadovali znárodnění distribučních sítí v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro.
19. února - Bulharský premiér Bojko Borisov se pokusil zmírnit protesty obyvatel příslibem snížení cen elektřiny a tvrdého postupu proti ČEZ. Státní energetický regulační úřad zahájil proces, který mohl vést k odebrání licence firmě ČEZ Bulgaria. O den později Borisov podal demisi.
27. února - Bulharská prokuratura, regulační úřad a daňoví kontroloři zahájili kontrolu ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN.
17. března - Bulharský generální prokurátor požádal o odebrání licence ČEZ.
28. března - Bulharský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli podezření, že chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele energie.
29. března - ČEZ poslal k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady.
16. dubna - Bulharský regulační úřad začal projednávat možnost odejmutí licence ČEZ.
28. června - Bulharský parlament schválil změny umožňující snížení cen elektřiny.
14. listopadu - Bulharský energetický regulační úřad rozhodl zastavit řízení o odebrání licence společnosti ČEZ. Nenašel pochybení, které by ho k odebrání licence opravňovalo.
31. prosince - ČEZ oznámil, že se bude soudní cestou bránit proti rozhodnutí bulharského regulátora snížit ceny elektřiny.
2014:
16. března - Bulharské ministerstvo energetiky pohrozilo zahraničním distributorům odebráním licence, pokud státní energetické společnosti NEK neuhradí údajné dlužné poplatky. Firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN jakékoliv dluhy odmítly s tím, že NEK naopak dluží jim.
19. března - Bulharský regulátor zahájil další kroky k odebrání licencí na prodej elektřiny firmám ČEZ, Energo-Pro a EVN, jež ve stanovené lhůtě neuhradily údajný dluh vůči NEK.
13. května - Bulharský antimonopolní úřad obvinil firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití postavení na trhu. Poskytovatelům televizních a telefonických služeb a internetu prý stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup k rozvodným sítím.
14. května - Bulharský regulátor oznámil, že hodlá pokutovat ČEZ a Energo-Pro i EVN za více než 2600 nedostatků, jichž se ve svých aktivitách dopustily od roku 2008.
25. července - Bulharský antimonopolní úřad obvinil ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití dominantního postavení na trhu. Firemním klientům prý znesnadňovaly změnu dodavatele elektřiny a nákup energie na volném trhu.
13. prosince - ČEZ oznámil, že od ledna 2015 zastaví provoz své uhelné elektrárny ve Varně, která nesplňovala evropské ekologické limity.
2015:
18. května - Bulharský antimonopolní úřad vyměřil tamní divizi společnosti ČEZ pokutu 1,25 milionu leva (17,5 milionu korun) za zneužívání dominantní pozice na trhu. ČEZ podle něj odkládal podpis dohody o koupi zařízení potřebného k připojení bulharského investora k síti.
2. června - Bulharský antimonopolní úřad udělil pokuty místním distributorům energie vlastněným společnostmi ČEZ, Energo-Pro a EVN za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Nejvíce má zaplatit ČEZ, a to 558 446 leva (7,8 milionu korun). Energo-Pro má zaplatit 167 256 leva (2,3 milionu korun).

E15.cz z Bulharska: Nenávist vůči ČEZ opadla, lidé viní systém

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.