Další rána pro Nabucco: plynovod nezískal kontrakt na přepravu plynu z Ázerbájdžánu | E15.cz

Další rána pro Nabucco: plynovod nezískal kontrakt na přepravu plynu z Ázerbájdžánu

Nabucco - ilustrační foto
Nabucco - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Nabucco Gas Pipeline International GmbH

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Projekt plynovodu Nabucco West zemní plyn z Ázerbájdžánu do Evropy přepravovat nebude. Oznámila to rakouská ropná společnost OMV, která konsorcium Nabucco West vede. Nabucco soutěžil o plyn z Kaspického moře s konkurenčním projektem jiných evropských energetických společností Trans-Adriatic Pipeline (TAP).

Konsorcium pro těžbu plynu na ázerbájdžánském poli Šach Deniz projekt Nabucco pro přepravu plynu do Evropy nevybralo, uvedla OMV. OMV nesdělila, zda konsorcium Šach Deniz dalo přednost TAP.

Skupina pro těžbu v Ázerbájdžánu tvořená britskou BP, norskou společností Statoil, ázerbájdžánským státním podnikem SOCAR a francouzským Totalem se měla do konce června rozhodnout, kterému z projektu dá přednost.

Skupina chce vyvážet od počátku roku 2019 z velkého ázerbájdžánského pole Šach Deniz 16 miliard krychlových metrů plynu ročně plynovodem Transanatolian Pipeline (TANAP) na hranice Turecka a Bulharska, kde se má napojit plynovod dál na západ.

Mapa plánovaného plynovodu Nabucco Autor: CC BY-SA 3.0: Tchor - Wikimedia Commons
Mapa plánovaného plynovodu Nabucco

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.