Další spojenec Ruska. O Turkish Stream má zájem také Srbsko | E15.cz

Další spojenec Ruska. O Turkish Stream má zájem také Srbsko

plynovod (ilustrační foto)
plynovod (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Gazprom

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Srbsko má zájem o účast v ruském projektu plynovodu Turkish Stream, kterým má proudit ruský plyn do Evropy přes Turecko. Po setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem to dnes řekl srbský ministr zahraničí Ivica Dačić.

„V tuto chvíli můžeme vyjádřit naši ochotu projektu se účastnit, protože potřebujeme spolehlivé dodávky plynu,“ citovala Dačiče agentura TASS. Ministr dodal, že Srbsko se zajímá o všechny další možnosti dodávek plynu, když Rusko opustilo projekt plynovodu South Stream.

Lavrov řekl, že Evropská unie by měla projekt plynovodu Turkish Stream podpořit, protože prý posílí energetickou bezpečnost Evropy. Podle něj mají zájem o plynovod také další země v regionu, jako je Řecko, Maďarsko a Makedonie.

Okamžitá náhrada za South Stream

Ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil výstavbu plynovodu Turkish Stream na počátku května. Gazprom začal na plynovodu Turkish Stream pracovat hned poté, co koncem loňského roku kvůli neshodám s EU odstoupil od projektu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu a přivádět ruský plyn přes Černé moře na Balkán.

Turkish Stream má mít stejně jako South Stream kapacitu 63 miliard krychlových metrů ročně a část trasy tureckého plynovodu se bude shodovat s trasou South Stream.

Plánovaná trasa projektu Turkish StreamAutor: Gazprom
Plánovaná trasa Turkish Stream

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah