Danone v Česku klesly tržby i zisk | E15.cz

Danone v Česku klesly tržby i zisk

Danone
Danone
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České pobočce francouzského potravinářského koncernu Danone, pod níž patří i výrobní závod v Benešově, klesl loni čistý zisk o desetinu na 140,9 milionu korun. Tržby se meziročně snížily o 3,5 procenta na 3,28 miliardy korun.

Loňské výsledky ovlivnily dva zásadní faktory. „Prvním byl sedmiprocentní meziroční pokles spotřeby jogurtů. Druhým, že vzrostly ceny vstupních surovin pro výrobu jogurtů – mléka, ingrediencí, obalových materiálů i energií, a to v dvouciferných číslech,“ řekl deníku E15 ředitel kvality a vnějších vztahů Danone Miloš Štafen.

Výkupní ceny mléka od zemědělských výrobců loni podle údajů statistického úřadu stouply o 13 procent. V průměru stál loni litr mléka 8,27 koruny. Nejméně dostávali zemědělci v lednu (8,11 koruny za litr) a nejvíce v prosinci (8,46 koruny za litr).

Již předloni klesl český trh s čerstvými mléčnými výrobky o tři procenta, loni to bylo ještě o další dva procentní body. V objemovém vyjádření trh meziročně klesl ještě výrazněji, když se snížil o pět procent.

Trh se tak podle výroční zprávy firmy již několik let po sobě nachází v obtížné situaci. Nejen kvůli poklesu, ale i z hlediska pokračující koncentrace obchodních řetězců a jejich rostoucích požadavků, ale i z hlediska stále se zostřujícího konkurenčního boje o zákazníka.

Benešovskému závodu Danone loni klesla výroba meziročně o 8,3 procenta. Důvodem byla situace na trhu v Česku a Slovensku i na exportních trzích. Export je ale podle Danone stále jedna z věcí, na které se závod stále více zaměřuje. „Z pohledu výkonnosti dosáhl benešovský závod nejlepšího hodnocení v zóně střední Evropa, což je jeden z nezbytných předpokladů pro rozšiřování aktivit společnosti v oblasti exportu,“ uvedla firma ve výroční zprávě.

Celé skupině Danone se loni snížil čistý zisk o 11 procent na 1,67 miliardy eur (42,7 miliardy korun). Je za tím růst cen surovin. Tržby se zvýšily hlavně díky Asii, uvedla firma v únoru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.