Deutsche Bahn žalují Moravia Steel. Chtějí miliardy za koleje | E15.cz

Deutsche Bahn žalují Moravia Steel. Chtějí miliardy za koleje

Rychlovlak ICE na trati
Rychlovlak ICE na trati
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá železniční společnost Deutsche Bahn požaduje kvůli kartelu odškodné 550 milionů eur (téměř 14 miliard korun) od několika dodavatelů kolejí, včetně firmy miliardáře Chrenka - Moravia Steel.

Žaloba Deutsch Bahn je kromě Moravia Steel namířena rovněž proti německým firmám ThyssenKrupp a Vossloh a bývalému majiteli jedné z divizí společnosti Vossloh.

Německý regulační úřad v červenci vyměřil čtyřem výrobcům a dodavatelům železničních kolejí pokutu 124,5 milionu eur (přes tři miliardy korun) za kartelovou dohodu o cenách a zakázkách. Pokuta se týkala firem ThyssenKrupp, Vossloh a dvou divizí rakouské společnosti Voestalpine. Úřad uvedl, že kvůli tomuto kartelu vyšetřuje i další podniky.

Deutsche Bahn tehdy upozornila, že bude kvůli kartelu požadovat odškodné ve výši minimálně 100 milionů eur. Firma dnes uvedla, že se snažila s účastníky kartelu dohodnout mimosoudně, ale někteří z nich rozhovory přerušili. „Nevidíme jinou možnost, než uskutečnit právní kroky,“ dodala.

Mluvčí Moravia Steel Lucie Drahošová k informacím o žalobě uvedla, že se na společnost německé dráhy s žádným požadavkem o náhradu škody neobrátily. Společnost Moravia Steel se o žalobě německých státních drah, podle vyjádžení mluvčí, dozvěděla ze zahraničního tisku. „Společnost Moravia Steel nebyla v souvislosti s kartelovými dohodami šetřena antimonopolním úřadem a nebyla jí uložena žádná pokuta. Rovněž německé státní dráhy Deutsche Bahn se neobrátily na společnost Moravia Steel s žádným požadavkem o náhradu škody a společnosti Moravia Steel také nebyla doručena žaloba, o které se zahraniční tisk zmiňuje,“ uvedla Drahošová. Dodala, že firma celou záležitost s podáním žaloby bezodkladně prověří.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah