Do české biotechnologické firmy PrimeCell vstoupili Číňané | E15.cz

Do české biotechnologické firmy PrimeCell vstoupili Číňané

Laboratoře PrimeCell
Laboratoře PrimeCell
• 
ZDROJ: PrimeCell.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká biotechnologická společnost PrimeCell Therapeutics založila s čínskou biotechnologickou firmou SCL Biotechnology společný podnik, který se specializuje na práci se specifickými typy kmenových buněk. Nová společnost SCL Biological Czech sídlí v biotechnologickém parku 4MEDi v Ostravě. Působit chce na celém evropském trhu. Počáteční investice čínské strany budou v řádech desítek milionů korun.

„Je to postupná investice, kterou během prvních dvou let odhaduji na jeden až dva miliony dolarů (přibližně 50 milionů korun). Při expanzi do Evropské unie pak kolem deseti až dvaceti milionů dolarů (zhruba půl miliardy korun),“ řekl předseda dozorčí rady společnosti Michal Zahradníček.

Podle mluvčí společnosti Petry Dvořákové vznikl společný podnik po několikaměsíčním vyjednávání obou partnerů podpořeným ministerstvy zdravotnictví obou zemí a Česko - čínskou obchodní komorou. „Jedná se o výjimečný počin na poli regenerativní medicíny. Cílem nové společnosti je vybudovat celoevropskou síť pro výzkum, zpracování, uchovávání a aplikaci kmenových buněk z pupečníku,“ uvedl jeden ze zakladatelů nové společnosti Jakub Schůrek.

Čínské investice do rozvoje technologií

Čínské investice budou směřovat zejména do ostravského biotechnologického parku, nových technologií výroby, uchovávání a aplikace kmenových buněk a rozvoje biomedicíny. „Nová společnost okamžitě zahájila kroky k přípravě výroby produktů z lidských buněk v superčistých prostorách a nábor zaměstnanců,“ řekla Dvořáková. Česká strana při vzájemné spolupráci nabízí vzdělaný personál, laboratorní zázemí, biobanku a know-how v oblasti práce s lidskými buňkami.

PrimeCell Therapeutics je česká biotechnologická společnost zaměřená na oblast regenerativní medicíny. Vyvíjí léčivé přípravky a produkty regenerativní medicíny. SCL Biotechnology Co., Ltd. je čínská biotechnologická firma působící v oblasti regenerativní medicíny, výzkumu a uchovávání kmenových buněk. Podílí se na výzkumu a použití lidských buněk v praktické medicíně, uvedla Dvořáková.

V Ostravě vzniká biotechnologické centrum za miliardu Kč

Bývalý ředitel brněnské fakultní nemocnice je v čele PrimeCell

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah