Do kauzy MUS vstoupila protikorupční policie | E15.cz

Do kauzy MUS vstoupila protikorupční policie

Jeden z povrchových dolů MUS
Jeden z povrchových dolů MUS
• 
ZDROJ: E15, Eduard Erben

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kauza ve Švýcarsku zablokovaných dvanácti miliard korun nabírá na obrátkách. Po kárných žalobách, které podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na čtyři státní zástupce, se do případu vložil i policejní útvar pro odhalování korupce.

Protikorupční policie zahájila trestní řízení kvůli postupu českého státu v souvislosti s dotazy Švýcarska, zda se ČR připojí k tamnímu trestnímu řízení týkajícímu se kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS). Kriminalisté prověřují postu odpovědných lidí pro podezření z trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Uvedl to mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. Dodal, že obviněn zatím nikdo nebyl.

Podaná trestní oznámení kritizují hlavně to, že Česko včas nevzneslo nárok na náhradu škody. Ve Švýcarsku bylo zablokováno v přepočtu přes 12 miliard korun. Švýcarsko se České republiky již od první poloviny roku 2010 dotazovalo, zda se hodlá připojit k trestnímu řízení jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody. Na dotazy však nikdo delší dobu nezareagoval. Švýcaři přitom tvrdí, že Česko v souvislosti s obchody s akciemi MUS přišlo o miliardy. Stát nyní hledá cestu, jak se domoci zablokovaných peněz. Situaci ovšem komplikuje to, že Česko začalo jednat až poté, co švýcarská prokuratura loni v říjnu kauzu předala soudu.

Policie zahájila úkony trestního řízení poté, co několik dnů vyhodnocovala a analyzovala trestní oznámení, jež kvůli postupu státu padla. Kriminalisté mají k dispozici i závěry vnitřní kontroly Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ), kterou provedl šéf VSZ Stanislav Mečl. Ibehej nechtěl upřesnit, koho konkrétně se prověřování týká. Tedy zda postupu žalobců z VSZ, ministerstva financí, nebo obou.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již podal kárné žaloby na bývalého pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, náměstka Libora Grygárka, Ladislava Letka, jenž kauzu MUS dozoroval, a Marcelu Kratochvílovou, která již byla v souvislosti s kauzou sesazena z vedení odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Ministr státním zástupcům vytýká především průtahy, část z nich označil za účelové.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah