Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 se opět zastaví. Ceny plynu jsou rekordní | e15.cz

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 se opět zastaví. Ceny plynu jsou rekordní

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to dnes ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Cena plynu v Evropě po zprávě o přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 uzavřela na dalším rekordu, pokořila hranici 257 eur za megawatthodinu.  

Plán Česka při odstavení dodávek plynu

Video se připravuje ...
Plán Česka při odstavení dodávek plynu
 

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Gazprom omezování dodávek plynu zdůvodňuje technickým problémy, mimo jiné chybějící turbínou ve stanici Portovaja. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah