EPH má na dosah rekordní mnohamiliardový úvěr

Daniel Křetínský, EPH

Daniel Křetínský, EPH Zdroj: Foto E15 Robert Zlatohlavek

Energetický a průmyslový holding (EPH) je krátce před podpisem smlouvy, na jejímž základě může čerpat úvěr v objemu jedné miliardy eur (více než 25 miliard korun). Agentuře Reuters to potvrdil člen vedení firmy Marek Spurný. Peníze poskytne 11 domácích bank a podnik je využije na refinancování a další akvizice. Na českém trhu je to podle Reuters největší kontrakt svého druhu

„Smlouva je převážně o refinancování současných bankovních úvěrů. Zbývající část, která je nad rámec refinancování, použijeme na financování akvizičních příležitostí. Mezi nimi je také akvizice společnosti SPP,“ sdělil Spurný. Smlouva o úvěru bude na šest let a podle Spurného by mohla být podepsána koncem června.

Většinovým vlastníkem slovenské plynárenské společnosti SPP je stát. Zhruba 49 procent akcií vlastní firmy GDF Suez a E.ON, které už dříve daly najevo záměr svůj podíl prodat. Podle Křetínského by akvizice SPP byla vůbec největší investice české firmy do zahraničí vůbec.

EPH plánuje také akvizice v Česku a Německu v celkovém objemu až 3 miliardy eur.

EPH, která patří k nejvýznamnějším energetickým firmám v Česku, už dříve uvedla, že na další expanzi v Evropě chce vynaložit desítky miliard korun. EPH společně vlastní skupina PPF (40 procent), investiční banka J&T (40 procent) a Daniel Křetínský (20 procent). Podle Hospodářský novin se má podíl PPF zvýšit na 44,5 procenta, J&T bude ovládat 37 procent a podíl Křetínského klesne na 18,5 procenta.

Holding EPH zahrnuje více než 20 podniků působících v energetice. Loni měl provozní zisk před odpisy 320 milionů eur (asi 7,95 miliardy korun).