ERÚ prověří solární elektrárnu Ralsko | E15.cz

ERÚ prověří solární elektrárnu Ralsko

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Oliver Weckbrodt

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší české solární elektrárně v Ralsku, která patří skupině ČEZ, se podívá na zoubek Energetický regulační úřad (ERÚ). Prověří, zda elektrárna s výkonem 38,3 megawattu dostala licenci 29. prosince 2010 oprávněně. Díky tomu si zajistila nárok na vysoké výkupní ceny proudu.

„Na Ralsko jsme se zaměřili, protože ho zmiňoval podnět České fotovoltaické asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost k ministerstvu průmyslu a obchodu. Na ralskou elektrárnu nás upozornil i jeden subjekt, který podal podnět na celkem třicet elektráren,“ uvedl tiskový mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Ralsko údajně získalo licenci neoprávněně, protože na konci roku 2010 ještě nebylo dokončené. „K tomuto podezření nás vede skutečnost, že některé komponenty elektrárny po určitou část roku 2010 na trhu chyběly a objevily se až v lednu 2011. V ralské elektrárně přitom jsou,“ říká Zuzana Musilová, výkonná ředitelka České fotovoltaické a průmyslové asociace (CZEPHO). Asociace zároveň připravuje stížnost i na další elektrárny ČEZ.

ERÚ bude zjišťovat, zda údaje uvedené v licenční dokumentaci byly pravdivé a zda byly pravdivé také informace, které provozovatele opravňují k uplatňování vyšších výkupních cen z roku 2010. „Fotovoltaická elektrárna Ra1 Ralsko splnila veškeré legislativou stanovené náležitosti pro udělení licence, což konstatoval ERÚ, který provedl 17. prosince 2010 kontrolu na místě před vydáním licence a následně v listopadu 2011 kontrolu dodržování povinností vyplývajících z licence na výrobu elektřiny,“ sdělil tiskový mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Teoreticky úřad na základě zjištění může s ČEZ zahájit správní řízení, jehož výsledkem může být pokuta, ale také odnětí licence nebo udělení licence až s platností od roku 2011. V posledních dvou případech by pak ČEZ musel vrátit část nebo celou podporu, kterou od roku 2010 díky vysokým výkupním cenám získal. Elektrárna Ralsko vydělala předloni 478 milionů korun. Je také jednou z prvních velkých solárních elektráren, na kterou se zaměří nový útvar ERÚ nazvaný Rychlé šípy. Ten bude prověřovat stovky fotovoltaik. Šetření bude trvat několik měsíců, nicméně už za několik týdnů by úřad mohl mít podle Chvojky v ruce relevantní informace, zda elektrárny byly připojeny oprávněně.

Ralsko – český solární gigant

Solární elektrárnu Ralsko vlastnila a provozovala společnost 3 L invest, která od července 2010 patřila společnosti eEnergy Ralsko. Tu v srpnu 2010 koupila skupina ČEZ od společnosti Amun. Re zhruba za 4,5 miliardy korun. Elektrárnu tvoří čtyři celky s instalovanými výkony 14,269 MW, 12,869 MW, 6,614 MW a 4,517 MW. Podle odhadů specialistů společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje by měly dohromady ročně vyrobit elektrickou energii pokrývající spotřebu více než deseti tisíc domácností.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.