Evropa je ještě závislejší na ruském plynu. Gazprom hlásí rekordní podíl na trhu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Evropa je ještě závislejší na ruském plynu. Gazprom hlásí rekordní podíl na trhu

ČTK

Podíl ruské státní plynárenské společnosti Gazprom na evropském trhu s plynem loni vzrostl na více než 35 procent ze zhruba 33 procent v roce 2016. Dosáhl tak rekordního maxima. Uvedl to předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov na konferenci ve Vídni. Dodal, že pozice firmy na evropském trhu by se díky přetrvávající silné poptávce po plynu mohla dál zlepšovat.

Gazprom již dříve oznámil, že loni zvýšil vývoz zemního plynu do Evropy a Turecka o 8,1 procenta na rekordních 193,9 miliardy metrů krychlových, a to navzdory snaze Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu.

Dodávky ruského plynu se výrazně zpolitizovaly po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Rusko se nyní snaží posílit svůj energetický vliv v Evropě výstavbou nových plynovodů obcházejících Ukrajinu, píše agentura Reuters.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Gazprom vyvezl do Evropy rekordní objem plynu, firmě ale brzy vyprší hlavní kontrakty

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!