Frakování může nést rizika jako dříve azbest a tabák, tvrdí britská studie | E15.cz

Frakování může nést rizika jako dříve azbest a tabák, tvrdí britská studie

Frakování může nést rizika jako dříve azbest a tabák, tvrdí britská studie
Těžba ropy frakováním v Texasu
• 
ZDROJ: Irekia - Eusko Jaurlaritza, Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Rozmáhající se způsob těžby z břidlicových hornin s sebou nese možná rizika podobná těm, jaká šlo v minulosti pozorovat u vědeckých a technických inovací typu azbest, tabák či škodlivá látka thalidomid. Uvádí to studie, kterou vypracoval hlavní vědecký poradce britské vlády Mark Walport. Podobná dilemata podle ní představují i "vzrušující nové možnosti" nanotechnologií.

Rozmáhající se způsob těžby z břidlicových hornin s sebou nese možná rizika podobná těm, jaká šlo v minulosti pozorovat u vědeckých a technických inovací typu azbest, tabák či škodlivá látka thalidomid. Uvádí to studie, kterou vypracoval hlavní vědecký poradce britské vlády Mark Walport.

Hydraulické frakování se používá především ve Spojených státech k těžbě plynu či ropy v břidličných horninách hluboko pod zemí. Při využití této metody se pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi do vrtu; její tlak v podzemí rozbije horninu, z níž se tak uvolní plyn.

USA se díky frakování staly soběstačné v dodávkách zemního plynu. Ekologičtí aktivisté ale varují, že tento způsob těžby ohrožuje zásoby podzemní vody nad ložisky. Někteří se obávají, že by mohl zvýšit těžkou nákladní dopravu v zemědělských oblastech či urychlit globální oteplování. Některé evropské země včetně České republiky na využívání frakování uvalily moratorium. Vláda britského premiéra Davida Camerona ale kontroverzní techniku podporuje. 

Walport ve své studii uvádí příklady inovací, které byly přijaty ukvapeně a měly negativní vliv na životní prostředí a na zdraví. Jsou jimi třeba azbest, mnoho pesticidů, rtuť, tabák nebo thalidomid, což je látka, která se v 50. a 60. letech minulého století užívala v lécích proti těhotenským nevolnostem; později se zjistilo, že se kvůli ní rodí děti se zdeformovanými končetinami. 

Hrozba životnímu prostředí i konkurenceschopnosti

„Ve všech těchto a mnoha jiných případech vedlo opožděné uznání nepříznivých vlivů nejen k vážným dopadům na zdraví a životní prostředí, ale také k masivním výdajům a snížení konkurenceschopnosti firem a ekonomik pokračujících po špatné cestě,“ stojí ve studii. Tuto řadu by prý v současné době mohlo rozšířit frakování.

Británie a svět by mohly klimatické změny řešit pouze za pomoci účinnějšího využívání energií a energiemi z obnovitelných zdrojů, „zájmy odvětví fosilních paliv však stojí v cestě“, stojí v jedné z kapitol studie, ze které citoval list The Guardian. 

Britská královská akademie inženýrství ale ve své studii před dvěma lety dospěla k závěru, že řádně regulované frakování by mohlo být bezpečné. Podle jejího mluvčího jsou tvrzení v nedávno zveřejněné Walportově zprávě velmi obecná a nebezpečí spojené s frakováním je velmi malé. 

Frakování po česku

Evropané svádějí politickou bitvu o fracking. Ekonomika jde stranou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!