Francie vyhrožuje Mittalovi zestátněním oceláren | E15.cz

Francie vyhrožuje Mittalovi zestátněním oceláren

Zaměstnanci hutí Mittal ve Francii protestují proti propouštění
Zaměstnanci hutí Mittal ve Francii protestují proti propouštění
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská vláda tvrdí, že se jí podařilo najít potenciálního zájemce o hutě ve Florange na severovýchodě země. Ty patří nadnárodní ocelářské skupině ArcelorMittal, s níž se Elysejský palác dostal v minulých dnech do ostrého sporu. Arcelor avizoval, že hutě zavře, pokud jim vláda do soboty nenajde nového majitele. Hrozí tak, že v oblasti zaniknou další pracovní místa.

„Máme kupce, který je ocelářem a průmyslníkem, nikoli finančníkem,“ řekl členům Národního shromáždění ministr pro reindustrializaci Arnaud Montebourg. „Je to zájemce, který chce investovat své vlastní peníze. Do obnovy tohoto závodu je připraven investovat skoro 400 milionů eur (zhruba 10,1 miliardy korun),“ dodal ministr.

Vláda pracuje na plánu, který by měl zajistit, že vysoké pece ve Florange se přechodně ocitnou ve vlastnictví státu. Vede ji k tomu hlavně snaha zabránit dalším ztrátám pracovních míst.

Francouzský prezident François Hollande vyzval indického šéfa globální ocelářské skupiny ArcelorMittal Lakshmiho Mittala, aby zachoval ohrožená pracovní místa v severofrancouzské ocelárně Florange. Pohrozil, že vláda by mohla v opačném případě zestátnit celý tento závod. Napsal to dnes britský list Financial Times s odkazem na sdělení z úterní večerní schůzky mezi Hollandem a Mittalem.

Hollande na schůzce Mittalovi řekl, že je nutné zabránit zrušení 629 míst ohrožených navrhovaným uzavřením dvou vysokých pecí ve Florange. Před setkáním prezident novinářům řekl, že položí na stůl možnost dočasného zestátnění celého závodu v případě, že ArcelorMittal bude na plánu trvat.

Večerní schůzka následovala poté, co Mittalovu společnost ostře napadl krajně levicový ministr pro reindustrializaci Arnaud Montebourg. Ten obvinil skupinu z toho, že lže, nerespektuje Francii a neplní sliby, které dala vládě v roce 2006, kdy indická Mittal Steel převzala evropskou skupinu Arcelor. Montebourg naznačil, že ArcelorMittal už není ve Francii vítán.

Hutě Mittal na východě Francie Autor: ctk

Ocelárny ve Florange

ArcelorMittal, který vlastní i největší hutní podnik v České republice, dříve uvedl, že dvě vysoké pece ve Florange bude muset zavřít, a dal vládě čas na nalezení jejich kupce do této soboty. Vláda ale tvrdí, že pece jsou životaschopné jen ve spojení s celým závodem, a chce, aby v případě uzavření pecí předal Mittal státu celou ocelárnu ve Florange, aby pro ni mohla najít kupce. ArcelorMittal to odmítl s tím, že závod ve Florange, který zahrnuje i válcovnu oceli a další provozy, je klíčový pro zbytek francouzských operací skupiny. ArcelorMittal zaměstnává ve Francii asi 20 tisíc lidí.

Spor obnovil obavy investorů z nepřátelství socialistické Hollandeovy vlády k byznysu. Starosta Londýna Boris Johnson v úterý na návštěvě Indie zesměšňoval snahu Paříže diktovat podnikatelům, co mají dělat, a vyzval tamní investory, aby šli do Británie.

Britská vláda vzala minulý týden na vědomí, že indická ocelářská skupina Tata Steel, která v roce 2008 koupila britsko-nizozemskou společnost Corus, rozhodla zrušit v Anglii a Walesu 900 pracovních míst a uzavřít 12 provozů. Tata Steel chce omezit ztráty z evropských operací, na nichž se podepisují zejména vysoké náklady na energii v důsledku rozsáhlé podpory obnovitelných zdrojů a tlaku na omezování emisí.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah