Gazprom prý teď není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EU | E15.cz

Gazprom prý teď není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EU

ČTK

Ruský producent zemního plynu Gazprom není v současné době schopen uspokojit rostoucí poptávku po plynu z Evropy. Uvedl to generální ředitel společnosti Alexej Miller, který současně snížil odhad růstu těžby plynu na letošní rok. Některé evropské země si v posledních dnech stěžují na pokles dodávek plynu z Ruska. Podle Gazpromu se ale pokles týká jen dodatečného objemu.

Miller však podle agentury Reuters uvedl, že firma dodává plyn do Evropy podle dohodnutých kontraktů. Dodal také, že v budoucnosti bude Gazprom opět schopen vývoz zvýšit.

„Gazprom uskutečňuje stabilní denní dodávky evropským zákazníkům. Zcela plníme naše smluvní závazky,“ řekl Miller během schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten se Millera ptal, zda je pravda, že teď Gazprom dodává do EU méně plynu.

„Jde o takzvaný dodatečný objem. Jakmile budou naplněny naše podzemní zásobníky, pak budeme schopni uspokojit poptávku (navíc) od našich evropských zákazníků,“ prohlásil. Na Putinův dotaz, zda to tedy znamená, že Gazprom dodává do Evropy podle platných smluv, ale nedodává dodatečný objem, šéf Gazpromu řekl: „Ano, je to přesně tak.“

Omezení kvůli technickému problému

Podle nového odhadu těžby by produkce Gazpromu měla letos činit 463 miliard metrů krychlových plynu. V květnu firma uváděla, že její těžba letos dosáhne 496,4 miliardy metrů krychlových. Loni Gazprom vytěžil 487,4 miliardy kubíků plynu. Polsko a Slovensko si od minulého týdne stěžují na výraznější pokles dodávek zemního plynu z Ruska. Podle dnešních údajů jsou dodávky na Slovensko nižší zhruba o čtvrtinu a do Polska o pětinu. Gazprom odůvodnil výpadky v dodávkách technickými potížemi.

Gazprom loni zvýšil vývoz do Evropy o 16 procent na téměř 162 miliard metrů krychlových. Letos se má vývoz snížit na 157 miliard metrů krychlových. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky a pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!