Hrozba zažehnána: ruský plyn do Evropy poteče dál i přes sankce Kyjeva | E15.cz

Hrozba zažehnána: ruský plyn do Evropy poteče dál i přes sankce Kyjeva

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz uvedl, že je ochoten i nadále zajišťovat bezproblémovou přepravu ruského plynu do Evropy, i když Kyjev uvalí vlastní sankce na Rusko. Podle agentury Reuters však Ukrajina upozornila, že evropští odběratelé se v případě takovýchto sankcí zřejmě budou muset s Ruskem dohodnout na zásadních změnách ve smlouvách o dodávkách plynu.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk minulý týden nevyloučil, že připravované protiruské sankce Kyjeva by se mohly dotknout i přepravy ruských energetických surovin přes Ukrajinu do Evropy.

„Naftogaz ujišťuje o své ochotě pokračovat v hladké přepravě zemního plynu evropským spotřebitelům,“ sdělil dnes podle Reuters generální ředitel podniku Andrij Kobolev.

Jaceňuk v pátek uvedl, že nové ukrajinské sankce proti ruským firmám mohou zahrnovat zmrazení aktiv, zákaz přepravy různých druhů zboží přes Ukrajinu či zrušení licencí. Nevyloučil přitom, že chystaná opatření by se mohla dotknout i přepravy ruských energetických surovin přes Ukrajinu do Evropy. Ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť podle ruských médií v reakci na to v pátek uvedl, že takové opatření nejvíce postihne Českou republiku a Slovensko. Ukrajinský parlament bude podle Jaceňuka o protiruských sankcích jednat v úterý.

Rusko v červnu kvůli sporu o cenu zemního plynu zastavilo dodávky této suroviny na Ukrajinu, tranzitu přes Ukrajinu do Evropy se to ale nedotklo. Evropa získává třetinu své spotřeby plynu z Ruska a zhruba polovina těchto dodávek se do Evropy dostává přes Ukrajinu. Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom je jedinou společností, která ruský plyn do Evropy přes Ukrajinu posílá.

Sankce vůči Gazpromu pořád ve hře

Naftogaz uvedl, že případné sankce v plynárenském sektoru by mohly „omezit nebo vyloučit“ některé společnosti z ukrajinského tranzitního trhu. Podnik ale nevysvětlil, zda by se tento krok mohl týkat Gazpromu.

Přepravu plynu přes Ukrajinu by podle Naftogazu mohly zajišťovat firmy, které nepodléhají sankcím. Tyto podniky by prý musely podepsat příslušnou smlouvu se správcem ukrajinského plynovodního systému Ukrtransgaz. Gazprom se podle Reuters k případným ukrajinským restrikcím odmítl vyjádřit.

„Základní myšlenkou je, že tranzit by mohl bez potíží pokračovat, pokud budou tento plyn na naší východní hranici nakupovat například evropské firmy,“ uvedla mluvčí Naftogazu. Nyní evropské firmy ruský plyn kupují až na západní hranici Ukrajiny.

Rusko minulý týden vyhlásilo roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí. Reaguje tak na západní sankce zavedené kvůli ruské podpoře východoukrajinských vzbouřenců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.