Hutě v Západní Virginii nezachránilo ani převzetí zaměstnanci. Podívejte se, jak podnik zchátral | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Hutě v Západní Virginii nezachránilo ani převzetí zaměstnanci. Podívejte se, jak podnik zchátral

Michal Nosek

Michal Nosek

Úpadek hutí se staletou tradicí v americké Západní Virginii nezachránili ani zaměstnanci, kteří provoz koncem dvacátého století vykoupili a vládli mu do roku 2003. Pak podnik převzal indický gigant ArcelorMittal, který pozemky s chátrajícími chrámy oceli loni v únoru prodal developerské skupině Frontier Group. Demolice na sebe nenechala dlouho čekat, její proces však stále není u konce. Podívejte se, jak hutě vypadaly těsně před začátkem jejich likvidace.

Město Weirton v Západní Virginii založil průmyslník Ernest T. Weir krátce poté, co v roku 1909 zahájil výstavbu železárny na levém břehu řeky Ohio. Moderní provoz se ve třicátých letech stal jedním ze světových lídrů ve výrobě válcovaných produktů a cínového plechu.

V roce 1965 položili stavební kámen konvertorové ocelárny, která měla již tak vzkvétající železárně zajistit další desetiletí plná prosperity. Místo nich ale přišel postupný úpadek.

V Tatře už na parní pohon nespoléhají. Nahlédněte do její modernizované slévárny a kovárny

Na konci 20. století ve snaze podnik zachránit vykoupili huť vykoupili její zaměstnanci. Ani oni ale neodvrátili bankrot nastal v roce 2003. Integrovaného závodu se ujala společnost International Steel Group, která ho však vzápětí přeprodala společnosti ArcelorMittal. Ta ale do zastaralé technologie nechtěla dál investovat a celý provoz uzavírá. Poslední vysoká pec vyhasla v roce 2005.

Hitlera udolaly i tanky z Čeljabinsku. Podívejte se, jak to v továrně na Uralu vypadá dnes

"Že se to jednou stane, každý tušil. Nikdo si to ale nechtěl připustit. Ale poté, co byly v roce 2013 srovnány se zemí vysoké pece dvou podobných závodů v nedalekém Steubenville a Mingo Junction, začaly mít obavy zřetelnější kontury," říká fotograf Viktor Mácha. Pak areál chátral. Nyní je rok v likvidaci a neodvratně mizí.

Další fotografie Viktora Máchy naleznete na Facebooku

Motoristou na Ukrajině. Podívejte se, co řidiče na tamních cestách čeká

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!