Hutě v Západní Virginii nezachránilo ani převzetí zaměstnanci. Podívejte se, jak podnik zchátral | E15.cz

Hutě v Západní Virginii nezachránilo ani převzetí zaměstnanci. Podívejte se, jak podnik zchátral

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Úpadek hutí se staletou tradicí v americké Západní Virginii nezachránili ani zaměstnanci, kteří provoz koncem dvacátého století vykoupili a vládli mu do roku 2003. Pak podnik převzal indický gigant ArcelorMittal, který pozemky s chátrajícími chrámy oceli loni v únoru prodal developerské skupině Frontier Group. Demolice na sebe nenechala dlouho čekat, její proces však stále není u konce. Podívejte se, jak hutě vypadaly těsně před začátkem jejich likvidace.

Město Weirton v Západní Virginii založil průmyslník Ernest T. Weir krátce poté, co v roku 1909 zahájil výstavbu železárny na levém břehu řeky Ohio. Moderní provoz se ve třicátých letech stal jedním ze světových lídrů ve výrobě válcovaných produktů a cínového plechu.

V roce 1965 položili stavební kámen konvertorové ocelárny, která měla již tak vzkvétající železárně zajistit další desetiletí plná prosperity. Místo nich ale přišel postupný úpadek.

Na konci 20. století ve snaze podnik zachránit vykoupili huť vykoupili její zaměstnanci. Ani oni ale neodvrátili bankrot nastal v roce 2003. Integrovaného závodu se ujala společnost International Steel Group, která ho však vzápětí přeprodala společnosti ArcelorMittal. Ta ale do zastaralé technologie nechtěla dál investovat a celý provoz uzavírá. Poslední vysoká pec vyhasla v roce 2005.

"Že se to jednou stane, každý tušil. Nikdo si to ale nechtěl připustit. Ale poté, co byly v roce 2013 srovnány se zemí vysoké pece dvou podobných závodů v nedalekém Steubenville a Mingo Junction, začaly mít obavy zřetelnější kontury," říká fotograf Viktor Mácha. Pak areál chátral. Nyní je rok v likvidaci a neodvratně mizí.

Další fotografie Viktora Máchy naleznete na Facebooku

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah