Instantní jídla bodují, Vitana ztrojnásobila zisk | E15.cz

Instantní jídla bodují, Vitana ztrojnásobila zisk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výrobce instantních jídel a polévek Vitana loni více než ztrojnásobila zisk na 44,3 milionu Kč. Tržby firmy vlastněné norskou Orklou se zvýšily o více než dvě procenta na 2,14 miliardy korun. Vyplývá to z firemní výroční zprávy umístěné ve Sbírce listin. Tržby se mírně zvýšily u zahraničních prodejů, naopak klesl domácí obrat.

Společnost, která zaměstnává zhruba 580 lidí, má tři výrobny. V Byšicích produkuje polévky, instantní jídla a omáčky, v Roudnici nad Labem potraviny s rýží a luštěninami a ve Varnsdorfu koření. Marketingové a obchodní aktivity jsou pak řízené z pražských Stodůlek.

„V roce 2015 bylo vývojovým oddělením vyvinuto celkem 61 nových výrobků. V roce 2016 plánuje firma uvést na trh 52 nových výrobků,“ uvádí firma ve zprávě. Loni náklady na výzkum a vývoj činily 10,4 milionu korun.

Orkla ve střední Evropě vedle Vitany vlastní rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. Letos koupila i českou firmu Hamé.

Orkla je předním dodavatelem značkového spotřebního zboží a řešení v oblasti potravin, drogistického zboží a pekárenství ve Skandinávii, v Pobaltí, na některých trzích ve střední Evropě a v Indii. S akciemi Orkly se obchoduje na burze v Oslu, kde je i centrála firmy. Skupina Orkla měla loni zhruba 14 700 zaměstnanců a její roční obrat činil asi 33 miliard norských korun (zhruba 100 miliard korun českých).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah