Jaguar postaví továrnu na Slovensku, má vyrábět 300 tisíc aut ročně | E15.cz

Jaguar postaví továrnu na Slovensku, má vyrábět 300 tisíc aut ročně

Jaguar XF 3.0D S s laděním 2M-Designs
Jaguar XF 3.0D S s laděním 2M-Designs
• 
ZDROJ: Repro AutoRevue.cz
Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) podepsala předběžnou dohodu o postavení nového závodu na Slovensku. Továrna, jejíž konečná kapacita by měla dosáhnout až 300 tisíc vozů ročně, by měla stát v Nitře, uvedla agentura Reuters. Slovenský premiér Robert Fico podpis memoranda s automobilkou označil za milník k získání obří investice pro Slovensko. Automobilový průmysl je již v současnosti jedním z hlavních tahounů ekonomiky pětimilionové země, vozidla na Slovensku montují tři automobilky.

Konečné rozhodnutí o umístění závodu na Slovensku učiní automobilka ještě letos. O továrnu se vedle Slovenska ucházela i Česká republika, Polsko, Maďarsko a Turecko, později se výběr zúžil na Polsko a Slovensko.

JLR uvedla, že nyní zpracovává studii pro továrnu v Nitře. Výroba by tam měla začít v roce 2018 a během deseti let by měla dosáhnout cílové úrovně. Nový závod má podle firmy sehrát významnou roli ve zvýšení počtu lehkých hliníkových modelů. Nitře dala přednost před jinými lokalitami díky dobré infrastruktuře a výbornému dodávkovému řetězci.

„Slovensko je pro nás se svým automobilovým průmyslem zaměřeným na prémiové značky potenciálně atraktivní příležitostí pro rozvoj,“ uvedl šéf JLR Ralf Speth.

„Úmysl, který jsme společně ohlásili v tomto dokumentu, vnímáme jako významný krok na cestě k získání strategické investice s pozitivním dopadem pro Slovensko a pro celou Evropskou unii,“ řekl Fico novinářům k podpisu memoranda po mimořádném zasedání slovenské vlády, která jednala o investici JLR. Podle Fica obě strany ještě čeká „mnoho těžkých a náročných jednání“.

Detaily o plánované investici JLR slovenský premiér neuvedl. Podle listu Sme by automobilka mohla na Slovensku investovat kolem 1,4 miliardy eur (zhruba 38 miliard korun) a získat od Slovenska investiční pobídky v objemu 400 milionů eur. Příchod nové automobilky by patrně přispěl ke snížení nezaměstnanosti na Slovensku, která v červnu dosáhla 11,55 procenta.

Polsko: Slováci vyhráli díky vysoké státní podpoře

Polsko, které se v posledních fázích jednání s JLR považovalo za favorita, dnes uvedlo, že Slovensko vyhrálo díky vysoké státní podpoře, jejíž výši Varšava dorovnat nechtěla. „V závěrečné fázi jednání Slováci nabídli velmi vysokou úroveň přímé státní podpory. Podle našich kalkulací nebyla taková úroveň podpory pro nás přijatelná, protože by znamenala, že zisky a náklady nebudou mezi oběma stranami sdíleny rovnou měrou,“ uvedlo podle Reuters polské ministerstvo hospodářství.

Své závody na Slovensku mají německá automobilka Volkswagen, korejská Kia Motors, francouzský koncern PSA Peugeot Citroën a řada jejich dodavatelů. Odvětví se na průmyslové produkci země podílí více než dvěma pětinami.

Slovensko si loni udrželo pozici největšího výrobce automobilů v přepočtu na obyvatele, ačkoliv produkce vozů v zemi poprvé od roku 2009 klesla, a to na 971 160 vozidel z rekordních 987 718 aut v roce 2013.

Značka rozšiřuje výrobu mimo Británii

Jaguar Land Rover postupně zvyšuje počty modelů, které vyrábí mimo Británii. Loni v říjnu otevřel v Číně svou první zámořskou továrnu a příští rok má zahájit produkci jeho závod v Brazílii. Výrobce luxusních vozů usiluje o přiblížení produkce ke svým hlavním trhům.

Jaguar Land Rover loni vyrobil asi 450 tisíc vozů, ale plánuje výrobu rozšířit na milion aut ročně. Firma od převzetí indickou skupinou Tata v roce 2008 těžila z výrazného posílení investic. V posledním finančním roce její zisk před zdaněním vzrostl na 2,6 miliardy liber (99 miliard korun), což byl dvojnásobek výsledku z doby před čtyřmi lety.

Slovensko je i přes pokles největším výrobcem automobilů na hlavu
Počet vyrobených osobních vozů: 972 474 vozů (první pokles od roku 2009, i tak Slovensko loni potvrdilo pozici největšího producenta automobilů v přepočtu na obyvatele)
Podíl automobilového průmyslu na tvorbě HDP: 12 procent
Podíl automobilového průmyslu na průmyslové produkci země: 43 procent
Počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu: 80 tisíc
Podíl automobilového průmyslu na exportu: 26 procent
Firmy automobilového průmyslu: Svaz automobilového průmyslu SR zastupuje 161 firem z oblasti výroby, prodeje, dovozu, výzkumu a vývoje automobilů, motocyklů a automobilových součástek
Výrobci osobních vozů:

- Volkswagen (bratislavskému závodu německé automobilky Volkswagen loni klesla produkce na 394 474 automobilů)

- Kia Motors (automobilka v závodu u Žiliny loni vyprodukovala

rekordních více než 323 tisíc vozidel)

- PSA Peugeot (továrna PSA v Trnavě loni zvýšila produkci aut o zhruba tři procenta na rekordních asi 255 tisíc vozidel)

- Jaguar Land Rover (dnes bylo oznámeno, že britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) z indické skupiny Tata Motors podepsala předběžnou dohodu o postavení nového závodu na Slovensku)

zdroj: Svaz automobilového průmyslu SR (ZAPSR), automobilky

Český automobilový průmysl
Počet vyrobených osobních vozů: 1,247 milionu vozů (13. místo ve světě a na druhé místo v počtu vyrobených automobilů na počet obyvatel)
Podíl automobilového průmyslu na tvorbě HDP: 7,4 procenta (odhad SAP)
Podíl automobilového průmyslu na průmyslové produkci země: 24,7 procenta
Počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu: 155 500
Podíl automobilového průmyslu na exportu: 23,4 procenta
Firmy automobilového průmyslu: členem Sdružení automobilového průmyslu (SAP) je 148 výrobců vozidel, dílů a příslušenství a dalších firem, majících přímou vazbu na automobilový průmysl ČR (firmy v SAP loni utržily 852,6 miliardy korun, nečlenové SAP asi 139 miliard korun)
Výrobci osobních vozů:

- Škoda Auto (Mladá Boleslav): zhruba 735 951 vozů (pouze v ČR; včetně vozů značky Seat); 59 procent celkové výroby v ČR

- Hyundai Motor Manufacturing Czech (Nošovice): 307 450 vozů; 25 procent

- TPCA Czech (Kolín): 203 tisíc; 16 procent

zdroj: Sdružení automobilového průmyslu (SAP)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.