Japonsko se blíží energetické nezávislosti, dostalo „hořlavý led“ z mořského dna | e15.cz

Japonsko se blíží energetické nezávislosti, dostalo „hořlavý led“ z mořského dna

Spalování prvního vytěženého metan hydrátu z mořského dna
Spalování prvního vytěženého metan hydrátu z mořského dna
• 
ZDROJ: JOGMEC

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonští experti dnes jako první na světě vytěžili plyn z metan hydrátů, zdroje, který bývá nazýván "hořlavým ledem" a Japonsko by mohl ochránit před nedostatkem energií. Těžba u japonských břehů je zatím experimentální, komerční využití ložisek je v plánu do pěti let

Ložisko, kde Japonci zahájili těžbu, se nachází v mořském příkopu Nankai asi 50 kilometrů od japonského hlavního ostrova Honšú. Experti určité množství plynu vytěžili asi čtyři hodiny od začátku experimentu z hloubky zhruba 330 metrů pod mořským dnem, sdělil nejmenovaný pracovník ministerstva průmyslu. „Naším cílem je zdokonalit technologie tak, aby bylo možné zahájit komerční těžbu,“ řekl japonský ministr průmyslu Točimicu Motegi.

Studie předpokládá, že v příkopu Nankai se nachází nejméně 1,1 bilionu metrů krychlových plynu. Tyto zásoby by Japonsku stačily na 12 let. Celkem by japonské pobřežní vody mohly ukrývat až stonásobek roční spotřeby země.

Možnosti těžit tento plyn zkoumají také Kanada, USA či Čína. K úspěšnému vytěžení metanu se ale Japonci dostali jako první na světě. Tokio, které je největším světovým dovozcem zkapalněného zemního plynu, už investovalo do rozvoje technologií pro těžbu metan hydrátů stovky milionů dolarů a chce tento program dovést do komerčního využití do roku 2018.

Očekávaná naleziště metanu z hydrátů v Japonsku a ve světě

Očekávaná naleziště metanu z hydrátů v Japonsku a ve světěAutor: jogmec.go.jp
Zdroj: JOGMEC

Metanové hydráty, ložiska plynu uzavřená v ledových krystalech, jsou potenciálně obrovský zdroj energie, jehož světové zásoby by podle různých odhadů mohly až desetinásobně přesahovat známé zásoby fosilních zdrojů na Zemi. Většímu využití zatím brání náklady na těžbu, které Japonci odhadují na dvojnásobek oproti dovozu zkapalněného zemního plynu.

Nejdostupnější ložiska se nacházejí podél pobřeží a v Arktidě těsně pod permafrostem, trvale zmrzlou půdou. Průzkum v oblasti Nankai provádí státní energetická společnost Japan Oil, Gas, and Metals National Corp (JOGMEC). Výzkumníci použili metodu odtlakování, při které se metanový hydrát mění v metan. Stejnou metodu JOGMEC úspěšně použila už v roce 2008 na kanadské půdě.

Japonská průzkumná loď Chikyu, která provádí tězbu "hořlavého ledu"Autor: CC BY-SA 3.0: Gleam - Wikimedia Commons
Japonská průzkumná loď Chikyu, která provádí tězbu „hořlavého ledu“

Těžba s nejasnými dopady

Experti na životní prostředí se nicméně obávají, že těžba nebude bez rizika. Metan je sice čistším zdrojem energie než ropa či zemní plyn, zároveň ale působí jako velmi silný skleníkový plyn. Při uvolnění do atmosféry působí až dvacetkrát silněji než oxid uhličitý.

Vědci také diskutují o tom, zda nemůže těžba z mořského dna negativně ovlivnit seizmicky nestabilní oblasti. Na dně příkopu Nankai se nachází zlom zemských desek, který vyvolal některá z největších zemětřesení japonské historie.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery