Jeden z největších obchodů v autoprůmyslu je na spadnutí, blíží se klíčová jednání Opelu s PSA | E15.cz

Jeden z největších obchodů v autoprůmyslu je na spadnutí, blíží se klíčová jednání Opelu s PSA

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jeden z největších obchodů v automobilovém průmyslu za poslední roky se možná chýlí svému konci. Nákup automobilky Opel, kterou od amerického automobilového gigantu chce získat francouzský koncern PSA, by mohl být oznámen už příští týden. Ke klíčovým jednáním totiž manažeři obou stran zasednou v průběhu blížícího se víkendu.

S informacemi o jednáních přišly zpravodajské servery Bloomberg a Reuters, jež se odkazují na nejmenované zdroje obeznámené se situací. Veřejné oznámení o akvizici je údajně naplánováno na pondělí, avšak kvůli komplexnosti a složitosti projednávaných témat může dojít k oddálení tohoto termínu. Automobilky jednání potvrdily, avšak nekomentovaly otázky na to, co se bude během schůze řešit.

Jedním z hlavních témat jednání má být penzijní fond automobilky Opel. Už dříve totiž vyšlo najevo, že důchodové závazky automobilky jsou podfinancovány, a to až o devět miliard dolarů. Francouzský koncern PSA sestávající z automobilek Peugeot a Citroen tak chce, aby General Motors převzal za nedostatečné financování aspoň částečnou zodpovědnost.

Dalším klíčovým bodem jednání by mělo být financování nákupu německého výrobce. Hodnota automobilky se pohybuje kolem dvou miliard eur (54 miliard korun). Podle zdrojů je tak v budoucnu pravděpodobná snaha o snížení provozních nákladů. Dalším krokem může být další propojení vývojových oddělení Opelu a PSA nebo společné nákupy dílů.

Obě automobilky totiž na společném vývoji vozů spolupracují již pět let. Jedním z prvních společných modelů je tento týden představený Opel Crossland X. Ten využívá nové společné platformy včetně pohonných jednotek PSA.

Pokud k akvizici nakonec skutečně dojde, stane se nově vzniklý koncern druhou největší evropskou automobilkou po německém Volkswagenu. „Máme možnost vytvořit šampiona evropského automobilového průmyslu, který rychle překročí pět milionů vyrobených vozů ročně,“ řekl dříve ředitel PSA Carlos Tavares.
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.