Jihlavan airplanes vozí letadla do řady zemí, chtěl by i do Číny | E15.cz

Jihlavan airplanes vozí letadla do řady zemí, chtěl by i do Číny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrobce sportovních letadel Jihlavan airplanes exportuje do řady zemí. Kvůli chybějící certifikaci je pro něj ale zatím uzavřen čínský trh, který by se mohl stát významným odbytištěm pro ultralehká letadla.

O podpoře při otevírání čínského teritoria mluvili představitelé firmy zaměstnávající 80 lidí s prezidentem Milošem Zemanem, který se do závodu přijel podívat. Zeman uvedl, že po jeho nedávné návštěvě v Číně se tam prostor pro české výrobce otevírá.

„Já jsem velmi rád, že čínská strana souhlasila s mým návrhem certifikace jak letadel, tak leteckých motorů z České republiky, protože bez této certifikace byste do Číny samozřejmě dodávat nemohli,“ řekl Zeman při setkání se zaměstnanci podniku.

Obchodní ředitel firmy Jihlavan airplanes Jiří Čermák pak novinářům vysvětlil, že jejich výrobky jsou certifikovány v Evropě, USA a skoro po celém světě. „Nicméně Čína zatím tyto již existující certifikace neuznává,“ řekl. Žádost Jihlavanu o certifikaci pro čínský trh zatím leží na úřadu v Pekingu.

Podívejte se: Prezident Zeman na návštěvě v továrně Jihlavanu

Jihlavan airplanes vyrábí sportovní letadla a další produkty pod obchodním jménem Skyleader. Roční produkce se nyní pohybuje kolem 30 letadel a vzhledem ke kapacitě závodu by ji bylo možné i ztrojnásobit. Odběratele má firma hlavně v Evropě, ale také v Jižní Koreji, USA, Austrálii a v Africe. V podniku se také dělají dveře pro velká letadla Airbus A320.

Součástí výrobního portfolia Jihlavanu airplanes jsou i letecké simulátory. V jednom z nich si Zeman v doprovodu majitele podniku Igora Stratila vyzkoušel, jaké to je létat malým proudovým letadlem nad Prahou. Pak přiznal, že při prvním pokusu uvedl stroj do vývrtky, a program musel být restartován. „Druhý pokus dopadl o něco lépe,“ řekl. Od firmy také dostal poukaz na skutečný vyhlídkový let jejím letadlem nad Vysočinou. „Já tento poukaz velmi pravděpodobně využiji,“ slíbil prezident.

Jihlavan airplanes
Jihlavan airplanes, s.r.o., patří akciové společnosti Skyleader se sídlem v Ústí nad Labem. Roční obrat Jihlavanu airplanes se pohybuje kolem 80 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah