Jsme schopni zásobovat ropou střední a východní Evropu, tvrdí společnost PKN Orlen

PKN Orlen tvrdí, že po zákazu ruské ropy se postará o zásobování regionu

PKN Orlen tvrdí, že po zákazu ruské ropy se postará o zásobování regionu Zdroj: profimedia.cz

PKN Orlen tvrdí, že po zákazu ruské ropy se postará o zásobování regionu
PKN Orlen tvrdí, že po zákazu ruské ropy se postará o zásobování regionu
3
Fotogalerie

Polská firma PKN Orlen je v případě zákazu dovozu ruské ropy schopna zásobovat celou střední a východní Evropu, uvedla agentura PAP s odvoláním na sdělení firmy. Orlenu patří české rafinerie. Úplný zákaz dovozu ruské ropy do konce roku navrhuje Evropská komise v šestém balíku sankcí, které mají přimět Rusko ukončit agresi proti Ukrajině. PKN Orlen tvrdí, že je na takovou situaci připraven.

„V okamžiku zřeknutí se dodávek z východu udrží PKN Orlen stabilní zásobování ropou nejen Polska, ale celé střední a východní Evropy. Koncern je připraven na každý scénář a splní pokyny vyplývající z mezinárodních sankcí,“ sdělila firma.

Koncern připomněl, že od začátku ruské invaze nenakupuje ruskou ropu Ural na spotovém trhu (tedy na volném trhu za tržní cenu) a mezitím objednal pro rafinerie v Polsku, Česku a Litvě již 30 tankerů s alternativními druhy ropy.

Co určuje cenu ropy?

Video placeholde
• Videohub

„Diverzifikace a stabilita dodávek ropy do všech rafinerií skupiny Orlen je prioritou už čtyři roky. Skupina mezitím navázala a posílila kontakty s producenty suroviny ve světě. Koncern dovezl a zpracoval 100 různých druhů ropy z oblastí mimo Rusko,“ zdůraznil Orlen a dodal, že podniknuté kroky reálně posílily energetickou bezpečnost nejen Polska, ale celého regionu.

Ještě v roce 2013 rafinerie v polském Plocku zpracovávala skoro ze 100 procent ropu z Ruska. V současnosti tento podíl klesl na méně než 50 procent a v celé skupině dokonce na 30 procent, tvrdí firma.

PKN Orlen uvádí, že v šesti rafineriích v Polsku, Česku a Litvě zpracovává 29,5 milionu tun ropy, dodal PAP.