Kapitálovou restrukturalizaci NWR potvrdil i newyorský soud | e15.cz

Kapitálovou restrukturalizaci NWR potvrdil i newyorský soud

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Straka, Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžařská společnost New World Resources (NWR) může dokončit restrukturalizaci. Kapitálovou změnu ¨ve firmě, které patří i černouhelná OKD, schválil po londýnském soudu také newyorský soud.

Snížení nominálního zadlužení z 825 milionů eur (asi 23 miliard korun) na 500 milionů eur (zhruba 14 miliard korun) a vydání nových akcií už na konci srpna schválili firmě její věřitelé a minulý týden také soud v Londýně. NWR teď může proces restrukturalizace dokončit, předpokládá, že se tak stane v první polovině října.

„Schválení newyorským soudem je další důležitý krok k dokončení kapitálové restrukturalizace. Předpokládáme, že proces bude dokončen v první polovině října,“ řekl ředitel vnějších vztahů společnosti Petr Jonák. Pro úplně dokončení musí ještě firma mimo jiné vydat nové akcie stávajícím akcionářům: podle dřívějších informací za celkem 118 milionů eur (asi 3,3 miliardy korun).

Vývoj akcií NWR za posledních pět let

Vývoj akcií NWR za posledních pět letAutor: E15

NWR se dlouhodobě potýká s nízkými cenami uhlí. Ve třetím čtvrtletí firma prodává koksovatelné uhlí za 85 eur za tunu, což je sice o procento dráž než ve druhém čtvrtletí, meziročně to ale představuje pokles o šest procent. Podle sdělení společnosti ze začátku července NWR ve druhém čtvrtletí meziročně mírně zvýšila produkci uhlí, ale jeho prodej klesl o 16 procent. V letošním prvním pololetí snížila společnost ztrátu na 57 milionů eur (1,6 miliardy korun) z 396 milionů eur před rokem.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou v červenci opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery