Kyrgyzové čekají, zda Liglass převede slíbených 37 milionů dolarů. Má na to už jen den | E15.cz

Kyrgyzové čekají, zda Liglass převede slíbených 37 milionů dolarů. Má na to už jen den

ČTK

Představitelé české společnosti Liglass Trading nebyli na pondělní tiskové konferenci v kyrgyzské metropoli s to uvést, kdy převedou slibovaných 37 milionů dolarů (asi 811 milionů korun), které měla česká firma vyplatit Biškeku jako podmínku převzetí výstavby kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Termín k převodu uvedené sumy, která má posloužit k vyplacení původního ruského investora, podle kyrgyzských médií uplyne v úterý 19. září. Firmu Liglass Trading doporučili Kyrgyzstánu před několika měsíci prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář.

"Přijeli jsme, abychom vedli jednání s vládou Kyrgyzstánu. Dnes se uskuteční schůzka. Kdy budou převedeny peníze, bude známo po jednání," prohlásil generální ředitel české společnosti Michael Smelík, čímž se podle Kyrtagu vyhnul přímé odpovědi. Podle Smelíka je ale těžké dát jednoznačnou odpověď, když neví, jak schůzka dopadne.

Smelík opět popřel tvrzení některých médií, že jeho společnost nemá požadovanou sumu, odpovídající zhruba 811 milionům korun. "Nepustili bychom se do této věci, kdybychom neměli peníze, a to včetně těch 37 milionů dolarů," prohlásil.

Agentura připomněla, že vzpomínanou sumu měla česká firma nejprve vyplatit do konce srpna, pak vláda termín přenesla do poloviny září a poté na 18.-19. září.

Smelík podle středoasijského serveru Fergana na tiskové konferenci hrozil soudní žalobou kritikům své firmy, od nichž hodlá požadovat odškodnění za morální i hmotnou újmu kvůli lživé kampani.

Akcie majitele Liglass Trading letí nahoru díky kyrgyzskému tendru

Ta prý přiměla banku Barclays na počátku srpna, aby se zřekla spolupráce s partnerem české firmy. Nemůže ani disponovat účty u banky UniCredit, protože jsou právě prozkoumávány. Přesto je však Liglass Trading "připravena uskutečnit a dotáhnout do konce" projekty v Kyrgyzstánu. Zmrazení účtů se prý neprojevilo na financování těchto projektů.

Ruská státní společnost RusGidro (RusHydro) minulý týden oznámila, že se hodlá soudit s Kyrgyzstánem o náhradu škody za zrušený kontrakt na výstavbu kaskády vodních elektráren na řece Naryn, kterou převzala česká společnost Liglass Trading. Kyrgyzská vláda s ruskou firmou smlouvu uzavřela v roce 2012, vypověděla ji loni.

Projekt později převzala česká společnost Liglass Trading, jejíž možnosti vybudovat kaskádu v Kyrgyzstánu český tisk zpochybnil. V Kyrgyzstánu se spor o zakázku a účast Liglassu stal předmětem politického boje.

Liglass Trading musí kvůli kontroverzní kyrgyzské zakázce vyplatit Rusy. Čas se firmě krátí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!