Lidé v lednu masivně měnili dodavatele elektřiny. Nalákaly je levnější ceníky | E15.cz

Lidé v lednu masivně měnili dodavatele elektřiny. Nalákaly je levnější ceníky

Lidé v lednu masivně měnili dodavatele elektřiny. Nalákaly je levnější ceníky
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK
čap

Levnější ceníky a začátek nového roku donutil rekordní počet lidí změnit dodavatele elektřiny. Ke změně přistoupilo 114 628 odběratelů. Loni v lednu to bylo 67 548 zákazníků a v lednu 2012 téměř 100 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE).

K jinému dodavateli plynu přešlo v lednu 40 373 odběratelů, což je o 3727 více než loni. V lednu 2012 dodavatele plynu změnilo rekordních 42 320 zákazníků.

Tuzemské domácnosti od letošního ledna za elektřinu a plyn ušetří, v předchozích letech jejich výdaje za energie naopak rostly. Energetický regulační úřad (ERÚ) koncem loňského listopadu oznámil, že elektřina pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 10,9 procenta. Například rodiny, které elektřinu využívají k vytápění, tak mohou ročně ušetřit několik tisíc korun.

Podle Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities lze spekulovat o tom, že zvýšený počet přechodů k jiným dodavatelům se svezl na vlně snižování cen elektřiny a plynu, o čemž se mluvilo na podzim. Možná to byl argument, který spotřebitele upoutal.

„Firmy mohly nabízet výrazné snížení, a přitom tvrdit, že je 'vyšší než u konkurence', nebo mohly argumentovat nabídkou zafixování snížení cen elektřiny do budoucna. Změnou dodavatele se pak asi snadno dalo dosáhnout snížení záloh,“ uvedl Hlinomaz.

Jestliže je lednový nárůst změn tak velký, pak by patrně o to menší mohly být změny dodavatelů v dalších měsících a za celý rok 2014 by statistika byla tak nanejvýš v úrovni roku 2013, míní Hlinomaz.

Dodavatele elektřiny a plynu loni změnilo méně odběratelů než v roce 2012. K jinému dodavateli elektřiny přešlo 374 440 zákazníků, zatímco v roce 2012 to bylo rekordních 473 128 klientů. U plynu se počet změn dodavatelů snížil o 50 775 na 297 281 odběratelů.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!