Lockheed se prý dohodl na převzetí výrobce helikoptér Sikorsky | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Lockheed se prý dohodl na převzetí výrobce helikoptér Sikorsky

Lockheed se prý dohodl na převzetí výrobce helikoptér Sikorsky
vrtulník Sikorsky CH-124 Sea King,
• 
ZDROJ: FOX 52, Free licence, wikimedia

ČTK

Největší americká zbrojovka Lockheed Martin se dohodla, že zaplatí více než osm miliard dolarů (zhruba 200 miliard Kč) za převzetí výrobce helikoptér Sikorsky Aircraft od firmy United Technologies. Agentuře Reuters to dnes řekl zdroj obeznámený se situací. Firmy podle něj hodlají tuto transakci oficiálně oznámit v pondělí.

Dohoda by představovala největší akvizici firmy Lockheed Martin od převzetí společnosti Martin Marietta za zhruba deset miliard dolarů před 20 lety.

Firma Sikorsky je známá hlavně svými vrtulníky Black Hawk a patří mezi největší výrobce helikoptér na světě. Vyrábí helikoptéry pro vojenské i civilní účely a podle hodnoty dodávek je největším dodavatelem vrtulníků pro Pentagon.

Společnost United Technologies již v březnu uvedla, že zváží další strategické možnosti pro divizi Sikorsky, kterou by chtěla buď prodat nebo oddělit do samostatné skupiny. Později pak dodala, že o budoucnosti divize chce rozhodnout do konce třetího čtvrtletí.

Motor růstu

Převzetí by mohlo být novým motorem růstu firmy Lockheed, jejíž příjmy v posledních pěti letech spíše stagnují, protože Pentagon snížil rozpočet a tento výpadek se daří jen částečně vyrovnávat zvýšením vývozu.

Také firma Sikorsky se nicméně potýká s problémy. Na počátku června oznámila, že zruší 1400 pracovních míst, což odpovídá téměř deseti procentům její celkové pracovní síly. Důvodem tohoto rozhodnutí je mimo jiné pokles vojenských zakázek.

Firma Sikorsky byla založena v roce 1925. K jejím předním dodavatelům patří česká společnost AERO Vodochody.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!