Loňská havárie připravila ocelářskou skupinu Z-Group o stovky milionů | E15.cz

Loňská havárie připravila ocelářskou skupinu Z-Group o stovky milionů

Ocelárna (ilustrační foto)
Ocelárna (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Jo Guldi via Flickr

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z-Group Steel Holding, čtvrté největší ocelářské skupině v Česku, se loni propadly tržby meziročně o téměř 13 procent na loňských 2,28 miliardy korun. Zavinila to rozsáhlá havárie v chomutovských válcovnách, která zastavila výrobu na tři měsíce. Tržby klesly o 800 milionů korun, v hospodaření způsobila havárie ztrátu 150 milionů, řekl majitel Zdeněk Zemek.

Ocelářské a železárenské závody v Hrádku u Rokycan, v Chomutově a ve Veselí nad Moravou vyrobily a zpracovaly za loňský rok 136 tisíc tun oceli, meziročně o zhruba pětinu méně.

Havárie v Chomutově způsobila také snížení produkce a částečně zastavení ocelárny v Hrádku, který vyrábí pro chomutovský závod vstupní ingoty. „Pokud by k odstávce nedošlo, byly by tržby skupiny o 800 milionů korun vyšší,“ řekl mluvčí skupiny Miroslav Slaný.

Oba dceřiné podniky Z-Group Steel Holding odstavila na přelomu srpna a září porucha ozubeného kola na převodovce válcovací trati. Rozsáhlou havárii podnik nepamatuje od 70. let minulého století. „Podařilo se ji opravit v rekordním čase. Původní termín se rýsoval až na konec května 2015, což by bylo pro podnik likvidační,“ řekl Slaný. Válcovací trať v Chomutově nyní jede na plný provoz. „Havárie ukázala kvalitu produkce, když během odstávky zákazníci nepřešli ke konkurenci a byli ochotni si na trubky z Chomutova delší dobu počkat,“ uvedl.

Postižený závod projde modernizací

Všichni zaměstnanci se po obnovení provozu vrátili do práce. Skupina plánuje start čtvrté směny. V následujících letech chce investovat do modernizace chomutovského závodu jednu miliardu korun. Uvažuje také o vybudování nové válcovací trati vedle současné, která zůstane v provozu. Podnik chce rozšířit sortiment a vyrábět i trubky větších průměrů a větší tloušťky stěn. Už příští rok plánuje vybudovat nové krokové a kalibrovací pece za zhruba 300 milionů korun.

Holding vyváží do více než 40 zemí světa, zejména do EU, více než tři čtvrtiny produkce, a to elektrárnám, firmám z oblasti dopravy ropy, plynu, vody, strojírenství, stavebnictví a nábytkářům.

Z-Group patří českému podnikateli Zdeňkovi Zemkovi, který buduje své impérium s rodinou a spolupracovníky od počátku 90. let minulého století. Podniká v několika oborech zaměstnává přes čtyři tisíce lidí. Veškerý zisk reinvestuje dlouhodobě do svých firem.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.