PKN Orlen může ovládnout polského konkurenta Lotos | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Majitel Unipetrolu může ovládnout polského konkurenta Lotos. Musí ale prodat část majetku

Majitel Unipetrolu může ovládnout polského konkurenta Lotos. Musí ale prodat část majetku
Čerpací stanice PKN Orlen v Polsku
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen získala svolení Evropské komise k převzetí menšího domácího konkurenta Lotos. Podmínkouje ale prodej části majetku. Obě firmy působí také v České republice, PKN Orlen je majitelem Unipetrolu.

PKN Orlen se zavázal, že prodá 30procentní podíl v rafinerii Lotosu, devět skladů paliva, 389 polských čerpacích stanic, dvě polské továrny na živici a poloviční podíl Lotosu v jeho společném podniku s britskou firmou BP na prodej leteckých pohonných hmot.

Podle místopředsedkyně Evropské komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové tyto ústupky „zajistí, že příslušné polské trhy zůstanou otevřené a konkurenční a že fúze nepovede k vyšším cenám ani k omezení výběru u paliv a souvisejících produktů pro podniky a spotřebitele v Polsku a České republice“.

Společnost PKN Orlen se předloni stala jediným vlastníkem Unipetrolu, který je největší rafinerskou a petrochemickou společností v České republice. Unipetrol zaměstnává téměř 5000 lidí a zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů.

Od ropy k elektřině. Polská matka Unipetrolu může převzít firmu Energa, svolil Brusel
Polský nákladní železniční dopravce Lotos chystá vstup do Česka, vyjet chce ještě letos

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!