Masokombinát v maďarském Kapuváru leží ladem, krach vyvolala pokuta | E15.cz

Masokombinát v maďarském Kapuváru leží ladem, krach vyvolala pokuta

Uzeniny
Uzeniny
• 
ZDROJ: kolaz E15

Gregor Martin Papucsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Již čtvrtým rokem se táhne kauza krachu obřího masokombinátu ve městě Kapuvár na severovýchodě Maďarska. Nyní se do problému vložil šéf odborového svazu zpracovatelů masa József Kapuvári s tím, že se podnik ani přes nová zjištění již zachránit nedá. Firma, jejíž výrobky byly v Maďarsku oblíbené, vyhlásila bankrot roku 2012. Proces se ještě úplně neuzavřel a dvě stovky propuštěných řezníků stále čekají na odškodné v celkové výši sto milionů.

Odborář reaguje na nejnovější vývoj sporu, který vznikl po rozhodnutí soudu v městě Győr. Podle něj maďarský daňový úřad v roce 2012 nesprávně vyměřil masokombinátu dodatečnou daň ve výši 800 milionů forintů a pokutu 650 milionů. Z výroku soudu tak vyplývá, že na krachu fungujícího podniku měl významný podíl daňový úřad.

„Soud nám poskytl satisfakci, protože uznal, že jsme pracovali v zákonných mezích,“ přivítal verdikt bývalý ekonomický ředitel firmy Árpád Foltányi.

Radost z rozsudku však trvala jen několik dní. Pak maďarské ministerstvo hospodářství vinu daňového úřadu popřelo s tím, že krach masokombinátu zapříčinily nezvládnuté dluhy podniku, které dosáhly osmi miliard forintů.

Zájemce odradily vysoké dluhy

„Konkurz inicioval v říjnu 2012 jeden z věřitelů a v očekávání krachu společnost následně oznámila, že propustí dvě stovky zaměstnanců,“ připomíná ministerstvo. Během konkurzu nabízel správce podnik investorům za dvě miliardy forintů, ale zájemce odradily vysoké dluhy podniku. V Kapuváru tak leží ladem haly vybavené moderní technologií a v jejich vzkříšení již nikdo nevěří.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.