Megafúze desetiletí. Shell koupí britskou BG za 70 miliard dolarů | E15.cz

Megafúze desetiletí. Shell koupí britskou BG za 70 miliard dolarů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell se dohodl na převzetí britské plynárenské skupiny BG Group za zhruba 70 miliard dolarů (1,77 bilionu korun). Bude to první megafúze v odvětví těžby ropy a plynu za poslední desetiletí a čtvrté největší spojení v tomto sektoru od roku 1996.

Shell, který je s tržní hodnotou 202 miliard dolarů největší ropnou společností v Evropě, si koupí BG výrazně posílí pozici v těžbě zemního plynu. Co do velikosti se přiblíží americkému rivalovi Exxon Mobil, který je s kapitalizací 360 miliard dolarů největší veřejně obchodovanou ropnou společností světa. Tržní hodnota BG činila v úterý 46 miliard dolarů.

Shell se s BG dohodl, že za akcie britské firmy zaplatí v hotovosti a svými akciemi v poměru, který bude znamenat přirážku asi 52 procent k průměrné tržní ceně akcie BG za posledních 90 dní. Akcionáři BG budou vlastnit zhruba 19 procent spojené společnosti. Vedení obou společností doporučila akcionářům spojení schválit.

Akcie BG zahájily dnešní obchodování na londýnské burze vzestupem o 42 procent. Akcie Shellu naopak o téměř dvě procenta klesly. Kurz akcií konkurenčního britského koncernu BP ale vzrostl o 3,5 procenta.

BG: Firma ve ztrátě, zato s velkou zásobou plynu

Shell získá převzetím BG přístup k rozsáhlým projektům v těžbě plynu v Brazílii, východní Africe, Austrálii, Kazachstánu a Egyptě a k ambiciózním projektům na poli zkapalněného zemního plynu (LNG). Objem jeho rezerv ropy a plynu se po transakci zvýší o 25 procent.

„Máme dvě velmi silná portfolia aktivit, v těžbě v hlubokých vodách a v plynu,“ řekl na tiskové konferenci generální ředitel Shellu Ben van Beurden. Dodal, že skupina se chce stát předním světovým producentem LNG.

BG se v poslední době dostala do potíží kvůli problémům v Egyptě a musela z hodnoty svého majetku odepsat asi šest miliard dolarů. Její celoroční zisk klesl o osm procent, firma snížila letošní plán investičních výdajů o 36 procent a její akcie od léta ztratily více než čtvrtinu hodnoty.

Největší producenti plynu (v miliardách krychlových stop za den)

Produkce plynu (v miliardách krychlových stop za den) Autor: The Wall Street Journal
1 krychlová stopa = 28,3 litru

Levná ropa žene firmy ke spojování

Propad cen ropy, které od loňského léta klesly na zhruba polovinu, nutí těžaře snižovat náklady a jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vzájemné spojování. Obě firmy odhadly, že jejich vzájemné spojení přinese díky „synergickým efektům“ navíc téměř čtyři miliardy dolarů ročně.

Nízké ceny ropy vytvořily v ropném sektoru prostředí podobné situaci na konci 90. let a počátku tisíciletí, kdy se dohodla řada velkých převzetí a fúzí. Exxon tehdy získal současnou podobu převzetím společnosti Mobil, Chevron se spojil s firmou Texaco a BP koupila společnosti Amoco a Arco.

Royal Dutch Shell
- Tato akciová společnost je čtvrtou největší firmou světa podle tržeb (dle údajů z loňska) a jednou ze šesti největších ropných, veřejně obchodovatelných společností (skupina Big Oil).
- Je aktivní ve všech oblastech ropného průmyslu - v těžbě, hledání nových nalezišť, provozu rafinerií, distribuci i výrobě energie. Má též menší investiční podíly v obnovitelných zdrojích (biopaliva, větrné a solární elektrárny), například v roce 2010 založila s brazilským producentem biopaliv firmou Cosan joint-venture - společnost Raízen, který je třetí největší brazilskou energetickou firmou.
- Operuje ve více než 90 zemích; ve světě má na 44 tisíc čerpacích stanic. Produkuje asi 3,1 milionu barelů ropného ekvivalentu denně a má podíl ve více než dvacítce rafineriích.
- Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se firmě kvůli prudkému poklesu cen ropy čistý zisk propadl o 57 procent na 773 milionů dolarů (19 miliard korun). Za celý rok 2014 se čistý zisk snížil o osm procent na 15,052 miliardy dolarů.
- Vznikla v roce 1907 spojením nizozemské Royal Dutch Petroleum a britské Shell Transport & Trading.
- Sídlí v nizozemském Haagu a má asi 92 tisíc zaměstnanců.
- Od loňského ledna je jejím výkonným ředitelem Holanďan Ben van Beurden (56). Předsedou představenstva je od června 2006 Fin Jorma Ollila (64), bývalý šéf firmy Nokia, kterého má ale letos v květnu vystřídat Američan Charles Holliday.
- Letos v lednu oznámila, že kvůli prudkému poklesu cen ropy sníží v příštích třech letech investice o zhruba 15 miliard dolarů (368 miliard korun).
- Minulý měsíc oznámila, že se stahuje ze svých projektů na těžbu z břidlic v JAR, mimo jiné kvůli nízkých cenám energií na trhu a zpoždění v získání licence na průzkum v oblasti pánve Karoo.
BG Group
- Akciová společnost, která operuje v asi 25 zemích světa a produkuje zhruba 680 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně. Je předním dodavatelem zkapalněného zemního plynu.
- V loňském roce měla firma provozní zisk EBIT 6,537 miliardy dolarů - oproti předchozímu roku byl nižší o 14 procent.
- Vznikla v roce 1997, kdy se firma British Gas plc rozpadla na společnost Centrica a BG plc, která se v roce 1999 reorganizovala na BG Group plc. Někdy se jako rok vzniku uvádí rok 1986, kdy byla privatizována British Gas plc.
- Sídlí v britském Readingu a má asi 5200 zaměstnanců.
- Výkonným ředitelem je od letošního února Nor Helge Lund (52) a předsedou představenstva je od roku 2012 Andrew Gould.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah