Ministerstvo průmyslu chce opět vyvlastňovat kvůli těžbě | E15.cz

Ministerstvo průmyslu chce opět vyvlastňovat kvůli těžbě

uhlí
uhlí
• 
ZDROJ: newworldresources.eu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce v budoucí novele horního zákona vrátit státu možnost vyvlastňovat nemovitosti kvůli těžbě nerostných surovin. Vyplývá to z věcného záměru, o němž má ve středu jednat vláda. Sněmovna loni v prosinci přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila novelu, která možnost vyvlastňovat vypustila.

Budoucí novela má mimo jiné stanovit strategické suroviny, při jejichž těžbě bude možné vyvlastnění využít. Podle mluvčího MPO Tomáše Patáka má být mezi strategickými nerosty uhlí a uran.

Podle materiálu, kterým se mají ve středu ministři zabývat, se loňskou novelou stát zbavil obecného nástroje, který umožňoval v případě potřeby přístup k jeho vlastnictví. „To může mít ve svém důsledku vážné celospolečenské dopady,“ uvádí MPO. U nerostů, u kterých by výhradní závislost na dovozech znamenala snížení mezinárodní konkurenceschopnosti nebo ohrožení surovinové bezpečnosti České republiky, je proto podle úřadu třeba možnost vyvlastňování obnovit.

Klaus loni v listopadu vetoval novelu s tím, že vláda by se tak připravila o významný nástroj energetické politiky a otevřela by cestu ke spekulacím s pozemky. Podle něj hrozí, že pozemky, pod nimiž se nacházejí vyhrazená ložiska, budou vykupovat spekulanti s perspektivou vymáhání vysokých náhrad od státu.

Loni přijatá novela horního zákona vzbudila rozporuplné reakce hlavně v Ústeckém kraji. Podporovali ji odpůrci těžby hnědého uhlí a stoupenci vládních stran, naopak levice se zasazovala o další těžbu i za cenu bourání obcí. Proti novele demonstrovali na konci loňského října v Praze odboráři z těžební společnosti Czech Coal, kteří se obávali, že zákon způsobí zánik pracovních míst.

Vyvlastnění by do budoucna mohlo hrozit občanům Horního Jiřetína, Černic a Karviné. Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastnění jim mělo přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou.

:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.